Zahraniční tisk: Americké volby a rakouská politika

Zahraniční redakce vybrala nizozemský článek o reakcích americké veřejnosti na chaotický průběh prezidentských voleb. Rakousko potřebuje podle rakouské šéfky diplomacie Benity Ferrerové-Waldnerové nová strategická partnerství se svými sousedy, kteří vstoupí do Evropské unie. Prohlásila to v rozhovoru pro dnešní vydání listu Salzburger Nachrichten.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané prožívají „mýdlovou operu“, jaká nemá obdoby. Sledovanost televizní stanice CNN se údajně zvýšila až pětkrát. Namísto basebalových utkání sleduje americká veřejnost napjatě soudní slyšení ve West Palm Beach k otázce, zda je třeba připočíst i hlasy s takzvanými „těhotnými“, tedy ne zcela proděravěnými hlasovacími lístky. Co bude, až volební „mýdlová opera“ definitivně skončí? Polovina Američanů si zřejmě bude těžko zvykat, že prezidentem USA je zrovna „tenhle darebák“. Ovšem jiný „darebák“ z jiné „mýdlové opery“, kterou před časem Američané také dlouho sledovali na svých obrazovkách - totiž skandál s Monikou Lewinskou - teď už zase vypadá jako prezident, uvádí haagský „De Volkskrant“.

Rakousko potřebuje nová strategická partnerství se svými sousedy, kteří vstoupí do Evropské unie, prohlásila v rozhovoru pro dnešní vydání listu Salzburger Nachrichten rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová- Waldnerová. „Hledíme-li na své vlastní zájmy, a jen to je důležité, měli bychom si uvědomit, že v budoucnosti nezůstaneme jediným členem Unie v našem prostoru. Nabízí se nám strategické partnerství se sousedy na Východě. Tak budeme moci prosazovat naše společné zájmy, podobně jako to činí státy Beneluxu nebo skandinávské země,“ řekla. Jak dodala, obtíže ve vztazích mezi Rakouskem a Českou republikou nebo Slovinskem lze podle ní zvládnout.

Kromě jaderných elektráren nemá Vídeň shodný pohled na téma poválečného odsunu sudetských Němců z území nynější České republiky a Slovinska. Ferrerová-Waldnerová si dala vypracovat podrobný koncept možností, jak by strategická partnerství se sousedy bylo možno uplatňovat od ukončení mezivládní konference Evropské unie na prosincovém summitu v Nice. Přitom si umí představit, že by Rakousko pozvalo své sousedy na nějakou regionální konferenci, uvádí mimojiné rakouská ministryně zahraničí v rozhovoru pro list Salzburger Nachrichten. Francouzský konzervativní „Le Figaro“ poznamenává k narození prvního geneticky vybraného dítěte. Takzvaná pre-implantační diagnostika je ve Francii zatím omezena na zcela určité případy. Samozřejmě se jako vždy vyskytne celá řada PRO a PROTI. Ale než se oddáme divokým fantaziím o genetickém výběru příštích mužů a žen podle kritérií normované společnosti, měli bychom si položit otázku, zda by taková společnost vůbec mohla existovat. I nejhorší diktatury pokaždé ztroskotaly u pokusu kontrolovat osobní život svých občanů, připomíná „Le Figaro“.

A bulvární „France Soir“ k tématu dodává: Valentin, první francouzské geneticky zvolené dítě vstupuje do dějin jako příklad uskutečnění snu bezpočtu párů, které se obávají, že by se jim mohl narodit potomek zatížený nějakou dědičnou nemocí. Je to nepochybně pokrok medicíny. My si ovšem v současné době děláme právem starosti s důsledky geneticky modifikovaných potravin na lidské zdraví. A co uděláme, abychom jednou nemuseli litovat důsledků geneticky modifikovaných lidí na naši společnost? - táže se závěrem „France Soir“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme