Zahraniční tisk: Bude Bushovo vítězství i vítězstvím bin Ládina?

Světové sympatie k válečnému tažení Američanů a Britů jsou námětem komentáře britského listu The Guardian: Ani v nejdivočejších snech by se toho bin Ládin nenadál. Necelých 18 měsíců poté, co svým strašným atentátem vyzdvihl Spojené státy na vrchol světové sympatie a soucítění, klesla tato mezinárodní náklonnost téměř k nule.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Představme si, jak vidí dnešní situaci bin Ládin: Pokud bude americké vítězství rychlé, Bush udělá práci za nás - myslí si nejspíš Usáma - odstraní nenáviděného Saddáma a otevře cestu pro patřičnou islamistickou vládu.

Bude jenom dobře, když Bush vyhraje volby také příští rok. Máme přece tolik dobrovolných mučedníků, kterým chybí cíl, parafrázuje britský list Usámu bin Ládina a dodává ostrým tónem: Tvrzení Američanů, že tuto válku vedeme kvůli zbraním hromadného ničení, je nepoctvivé a klamavé. Pokud je válka skutečně tak životně důležitá, proč nebyla hlavním volebním tématem v roce 2000 a 2001? Proč se o ní Bush ani Blair nezmínili svým voličům? - ptá se dnešní The Guardian.

Tato válka je příkladem toho, jak by měly války vypadat, domnívá se izraelský list Haarec. Masivní vojenská síla s obrovskou vojenskou převahou napadla nepřítele Izraele a zničí ho před našima očima. V tomto pohledu není žádná ironie. Lidé, kteří se naučili žít v realitě vybuchujících kaváren a autobusů, se už nevzrušují nejistými iráckými raketami.

Tento konflikt sjednocuje pravici a levici, pokračuje izraelský deník. Posiluje naděje politiků, že pod patronací irácké války se armádě podaří uklidnit Palestince v teritoriích, a po válce - pokud bude úspěšná - bude Bush mnohem odolnější vůči mediálním výrokům, které povzbuzují Palestince v jejich intifádě. Tohle není sobecké myšlení. Jsme pod tlakem a hledáme lék na svou situaci. A není nic lepšího než válka, která naše problémy odsune, a nechává naději, že je za nás vyřeší někdo jiný, dodává izraelský list Haarec.

Francouzské sdělovací prostředky si všímají války z hlediska reportérů a srovnávají současný útok na Irák s válkou před 12 lety. Z listu Liberation cituje náš pařížský zpravodaj Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z listu Liberation

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme