Zahraniční tisk: Bush je možná Francouz

Evropské deníky komentují dnešní podpis euroústavy. Arafatova nemoc může ovlivnit stabilitu na Středním východě. Bush je možná Francouz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Představitelé jednotlivých zemí dnes v Římě podepíší euroústavu. Významný počin na poli evropské integrace ale možná zastíní nevydařené hlasování o důvěře Evropské komisi, uvádí Frankfurter Allgemeine Zeitung. V Římě se má manifestovat jednota v Unii. O tom, jak je naše společenství jednotné doopravdy, jsme se ale přesvědčili sotva před čtyřiceti osmi hodinami. Evropský parlament se nedokázal dohodnout na podobě nové komise. Takové šaškování ve Štrasburku degraduje podpis euroústavy na pouhý úřední úkon, tvrdí německý list.

Rakouský Der Standart s tím souhlasí: Místo oslavy integrace nám vládne spíš duch deprese z evropské krize, píše. Podpis euroústavy si nejspíš neužije Silvio Berlusconi. Místo, aby se těšil z oslavy evropského spojenectví, bude muset pořád vysvětlovat, proč trval na kontroverzním komisaři Roccu Buttiglionem. Zlé jazyky totiž tvrdí, že za pád evropské komise může právě italský premiér, vysvětluje Der Standart.

K podpisu euroústavy se vyjádřil i švýcarský Les Temps. Švýcarsko není členem Unie, deník přesto nešetří pozitivy. Nová konstituce sice má své mouchy, ale může Evropu úplně změnit. Unie v ní zakotvila své demokratické principy. Dokument je skvělým začátkem pozitivního rozvoje Evropy. I pro odmítnutí Evropské komise má švýcarský deník své vysvětlení. Evropský parlament potopil jejího prezidenta, Barossa, protože ví, že v nové ústavě má komise daleko víc pravomocí. Krach v parlamentu byl paradoxně začátkem nové, méně autoritářské Evropy, dodávají Les Temps.

Pokud by se v úterý stal novým americkým prezidentem John Kerry, přineslo by to otázku, například: co s Irákem. Právě nad nimi se zamýšlí ve svém komentáři list Washington Post.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj náš zvláštní zpravodaj Jan Šmíd.

O nemocném Jásiru Arafatovi se rozepisuje deník International Herald Tribune. Pětasedmdesátiletý palestinský vůdce bude příštích čtrnáct dní hospitalizován v Paříži. Do Francie odletí dnes. Už včera ho přijela podpořit jeho žena, se kterou se neviděl přes tři roky. Za Arafatovou slabostí zřejmě stojí rakovina žaludku a další vážná onemocnění. Otázkou je, jestli Arafatova indispozice ovlivní stabilitu na Západním břehu a v pásmu Gazy. Palestinský vůdce je už dlouho kritizovaný mladými Palestinci a také některými členy své vlády. Právě ti by nejspíš v případě jeho úmrtí převzali moc. Arafat se ale na podobný případ dobře připravil. Jeho mluvčí tvrdí, že v zemi nemůže nastat chaos je tu přece fungující ústava. Pozorovatelé nepředpokládají, že by k bitkám o moc došlo ještě za Arafatova života. Právě to ale může být problém. Během jeho několikaměsíční indispozice by totiž Izrael neměl s kým vyjednávat, upozorňuje International Herald Tribune.

V souvislosti s blížícími se volbami v USA přináší deník Le Figaro zajímavé informace o americkém prezidentu Georgi Bushovi. Podle knihy o původu některých amerických jmen totiž pařížský deník zjistil, že Bush možná pochází z Francie. Původně se prý jmenoval Boucher. Jsme si vědomi historické odpovědnosti, píše s úsměvem list, a proto vzkazujeme americkému lidu: Bush je Francouz. Svět se s tím musí smířit. Takové zjištění může ovlivnit i výsledek voleb. Do teď byl z francouzského původu podezírán jen senátor John Kerry. Někdo to používal jako invektivu, dodává list.

Martin Dorazín, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme