Zahraniční tisk česko-rakouských vztazích

Haider a rakouské veto Temelínu, Skandál kolem zákazu NPD v Německu, Lakomá Francie při pomoci Afghánistánu, USA usilují o moc ve Střední Asii, Jednání kolem aféry z Lockerbie - takové jsou hlavní titulky pátečního zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Česko-rakouské vztahy, Temelín a Benešovy dekrety nemizí ze stránek tisku u našich jižních sousedů. Naopak v souvislosti s informacemi o překonání vládní krize je za přetrvávající problém označován vztah k České republice. Rakouské noviny pročítala tamní zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Levicově-liberální španělský deník "El País" k rakouské petici proti Temelínu: Akcí za odstavení jihočeského Temelína zaznamenal rakouský populista Jörg Haider několik dobře mířených zásahů - vyostřil otázku rozšíření Evropské unie, vyvolal napětí ve vztazích s Prahou a vrátil tak sám sebe do přední linie politiky. A navíc ještě uvedl kancléře Schüssela do obtížné situace. Pravděpodobnost rozpadu vídeňské vládní koalice dosud není zažehnána.

Haider je obratný demagog. Relativní úspěch jeho "lidového hlasování" v praxi znamená jen tolik, že rakouský parlament bude o vetu proti vstupu Česka do Evropské unie muset diskutovat. Haider těží hlavně z toho, že v Rakousku panuje značně protijaderná nálada, připomíná španělský "El País".

Bruselský "De Standaard" komentuje rakouské hlasování proti Temelínu slovy, že Haiderovi jde přitom jen o získání voličských hlasů. Někteří Rakušané stále rádi věří tomu, že byli hlavní obětí druhé světové války: Jörg Haider vyrostl ve staronacistickém prostředí, kde se takové věci nadále tvrdí. Výsledkem byla záplava urážlivých výroků v kariéře tohoto muže. Česká republika přišla teď Haiderovi velice vhod: Na ní se může vyřádit se svou známou proticizineckou averzí a pokusit se zabránit rozšíření Evropské unie: za předpokladu, že najde v Rakousku koaličního partnera. Haiderovi jde především o to, aby získal další voličské hlasy, zdůrazňuje závěrem bruselský "De Standaard".

Nezávislý pařížský "Le Monde" k výsledku dárcovské konference na pomoc Afghánistánu uvádí, že Francie na této konferenci v Tokiu příspěvkem 24 milionů dolarů figurovala jako "koncové světlo" v řadě bohatých průmyslových zemí. Potvrdila tím politováníhodnou tendenci, že je jedním z nejlakomějších států v oblasti rozvojové pomoci. Od roku 1997 se totiž francouzské výdaje na pomoc rozvojovým zemím snížily o 37 procent, píše "Le Monde".

Ruský armádní deník "Krasnaja zvězda" komentuje rozmisťování amerických jednotek na území bývalých středoasijských sovětských republik. Vojenská přítomnost USA a jejich spojenců z NATO v centrální Asii není náhodná. Tento region vzbuzuje zájem nejen kvůli své pohostinnosti, ale především blízkostí Kaspického moře a jeho surovinových zásob. Kontrola energetických zdrojů je rozhodující pákou geo-politického ovládnutí tohoto regionu a celé Asie. Silná vojenská přítomnost v srdci centrální Asie je první krok tímto směrem, píše "Krasnaja Zvězda".

Americký list "USA Today" uveřejnil zprávu o údajné dohodě Spojených států s Libyí o zaplacení odškodného za bombový atentát nad skotským Lockerbie v prosinci 1988, při němž zahynulo 259 osob na palubě amerického letadla a 11 dalších občanů městečka při jeho pádu na zem. List dále informoval, že Libye musí zaplatit až 6 miliard dolarů odškodného a bude pak vyškrtnuta ze seznamu států podporujících terorismus, což by znamenalo konec mezinárodních sankcí vůči této africké zemi.

Mluvčí Bílého domu však zprávu v deníku "USA Today" označil za mylnou, ovšem připustil, že rozhovory o zlepšení vztahů mezi USA a Libyí skutečně probíhají. Podle informací amerického ministerstva zahraničí už Libye řadu let mezinárodní terorismus nepodporuje. Zůstane však na černé listině do té doby, dokud nepřizná plnou odpovědnost za atentát a neodškodní pozůstalé všech obětí, uvádí americký list.

Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme