Zahraniční tisk dnes o další zprávě z Abú Ghraib

Zahraniční noviny dnes komentuj novou zprávu o Abú Ghraib, domnívají se, že Chorvatsko nemá šanci vstoupit do EU. Všímají si také, že v Číně přestěhují úřady půl milionu lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Deník International Herald Tribune komentuje novou zprávu amerických vyšetřovatelů o týrání vězňů v Abú Ghraib. Ve čtvrtek vydala americká armáda pravidla, která určují jak zacházet s politickými vězni ve věznicích Abu Ghraib v Iráku či Guantanámo na Kubě.

To byla bohužel taky poslední dobrá zpráva v souvislosti s americkými vězeňskými tábory. Trvalo to rok, od doby, kdy se poprvé objevily zprávy o týrání vězňů, než Pentagon přijal nová pravidla. A neptejte se, jak znějí, protože jsou samozřejmě tajná. Informuje o nich pouze nový dokument, který mapuje situaci v amerických věznicích v Iráku a Afghánistánu. Jeho autorem je viceadmirál Alberto Church, který ale přiznává, že nová pravidla vůbec nečetl. Takové mlžení je pro Bushovu administrativu typické. Provází vydání každé zprávy, která se nějak dotýká týrání vězňů v amerických věznicích. Typické je i to, že Churchova zpráva svaluje vinu za týrání vězňů na řadové vojáky, místo aby ukázala na jejich velitele. Kauza Abú Ghraib tak zřejmě dopadně stejně jako nedávný případ v Guantanámu. Způsoby vyšetřování, které porušovaly ženevské konvence tehdy armádní právníci zametli pod stůl, vysvětluje International Herald Tribune.

V souvislosti s návštěvou chorvatského premiéra Iva Sanadera na Slovensku, komentuje tamní deník Sme situaci balkánské země. Šance na to, aby Chorvatsko začalo v březnu přístupové rozhovory s Evropskou unií, jsou mizivé. Unie je totiž podmínila tím, že Záhřeb bude spolupracovat s mezinárodním soudním tribunálem. Oficiálně má splnit podmínku do středy. Na to ale chorvatské vládě nejspíš chybí politická vůle nebo schopnost postavit se čelem ke své neslavné vojenské historii. Nebo obojí. Důkazem je i chorvatský generál Ante Gotovina.

Pro mnohé hrdina, pro haagský tribunál mezinárodně hledaný zločinec. Už čtyři roky ho zřejmě skrývají jeho spolubojovníci a chorvatské úřady ho prý mají na dosah. V evropské pětadvacítce jsou už jen čtyři státy, které jsou ochotny akceptovat chorvatskou minulost plnou stínů. Patří k nim i Slovensko. Přitakáváním na podivné argumenty Záhřebu se i my dostáváme na špatnou cestu. Vzájemné regionální sympatie nejsou v Unii nic nového. Nad aliancemi s vojensky zdiskreditovanými zeměmi ale zůstává rozum stát. Ještě, že zahájení přístupových rozhovorů musí odhlasovat všichni členové Unie, špičkuje slovenský deník Sme.

Deník New York Times zveřejnil na titulní straně starou černobílou fotografii. Z obrázku se usmívají dva muži v civilu, kteří byly newyorskými policejními detektivy. Dnes jsou na penzi v Las Vegas a čelí obvinění, že v 80. letech pomáhali likvidovat mafii v Brooklynu nepohodlné lidi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do detektivního případu se začetl severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Asi půl milionu vesničanů z okolí Pekingu se bude muset přestěhovat, informuje čínský deník China Daily. Žijí totiž v nebezpečné zóně s častými písečnými bouřemi. Čínské úřady proto už v roce 2000 sestavily program, který počítá s vystěhováním horských regionů na Severu Číny. Hned v roce 2000 se takhle přestěhovaly stovky tisíc Číňanů. Na místě jejich bývalých obydlí teď ekologové vysází stromy, které mají písečným bouřím zabránit. Zároveň doplňují zničené hektary lesů původních.

Jejich strategie se vyplácí. V nejhůř zasažené oblasti totiž bouře klesly za čtyři roky na polovinu, tvrdí list. Sázení stromů se stalo jakousi jarní tradicí a každoročně se ho účastní miliony Číňanů jako dobrovolníci. Ani ti, kdo se museli vystěhovat ze svým domovů, prý nepřišli zkrátka. Mají se dobře a jejich životní podmínky jsou o moc lepší než předtím, tvrdí úřady v deníku China Daily.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme