Zahraniční tisk glosuje Arafatovy postoje a Bushovu vládu

Zahraniční tisk se zabývá především zvratům v jednáních o míru na Blízkém východě, nového kabinetu a nové rétorika George Bushe a také vzestupu eura vůči dolaru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský Le Monde připisuje palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi rozhodující roli v úsilí o mír na Blízkém východě: „Velcí státníci obvykle vědí, kdy mají schůzku s historií. A také vědí, jaký je rozdíl mezi neústupností a odvahou, a jsou také v pravou chvíli dostatečně odvážní, aby se mírnili. Tak to dokázal Jihoafričan Nelson Mandela v jiné souvislosti. Historie dnes nabízí Jásiru Arafatovi víc než čestný kompromis a bylo by chybou jej zavrhnout. Nastoupí-li skutečně cestu navrženou Billem Clintonem, kyne mu suverénní palestinský stát s částí Jeruzaléma jako hlavním městem a ukončení osidlovací izraelské politiky. Domnívá se snad, že stále ještě může hrát o čas, zatímco v pozadí Ariel Sharon řinčí zbraněmi a hodlá vytěžit co nejvíc z nadcházejících izraelských voleb?"

Tel-avivský deník Jedioth Achronoth soudí, že se palestinský šéf musel zřejmě zbláznit: „poprvé po 52 letech před ním stál izraelský premiér, ochoten předat mu „půl království". A dokonce víc, než dosahuje hranice normálního levicově smýšlejícího občana. Jenže Arafat chce pořád víc a víc. Chce mimo jiné právo na návrat. Nedostane nic, píše izraelský deník. Bohužel to v příštích týdnech zřejmě stovky Palestinců a Izraelců opět zaplatí životem - což bude výsledkem pomalého procesu poznání Palestinců, kteří všechno zapomínají a ničemu se nepřiučili. Jsme zřejmě odsouzeni vést další boj proti Palestincům, kteří jdou na smrt kvůli hlouposti svého vůdce," uzavírá deník.

Švýcarské noviny Basler Zeitung komentují sestavu nového vládního kabinetu amerického prezidenta George Bushe. „Designovaný prezident Bush odhalil své sliby, jak je prezentoval ve své volební rétorice. Jeho vládní kabinet odráží sice na první pohled diverzitu Spojených států: ženy, černoši a Latinci byli však i za Billa Clintona dobře zastoupeni. Dokonce i jeden alibistický demokrat a několik umírněných republikánů poslechlo Bushovo lákavé volání. Ideologicky má však nový americký vládní tým větší „pravicový zákrut", než většina pozorovatelů očekávala. Také Bushovo oznámení, že bude konzervativní prvky svého volebního programu nekompromisně prosazovat, neslibuje nic dobrého. Prudké střety lze očekávat v oblasti ekologie, občanských a odborářských práv a v otázce potratů."

Španělský El Mundo pozorně sleduje vzestup kurzu eura vůči dolaru, přestože donedávna mnozí společnou evropskou měnu bezmála pohřbívali. Rychlé přírůstky teď však překvapily i finanční experty. Analytikové se proto domnívají, že euro do poloviny tohoto roku opět získá paritu s dolarem. Není to však ekonomické „zdraví" eurozóny, které vyhání kurz eura nahoru. Příčinou je spíše zřejmá skutečnost, že americké konjunktuře dochází dech a USA hrozí recese."

Na ekonomické téma je i další komentář. Britský list Finacial Times posuzuje vývoj cen cen ropy na světovém trhu: „Je útěchou, že zpomalení růstu světové ekonomiky je provázeno poklesem cen ropy. Přestože je to v první řadě výrazem klesající poptávky, mohou nižší ceny ropy nicméně přispět k „měkčímu" přistání při poklesu světové ekonomiky. Organizace OPEC (zemí vyvážejících ropu) má zájem na cenové stabilitě. Proto by snížení ropné produkce na jaře bylo možná lepší než nic. Jestliže se cena za barel ustálí na 20 dolarech, mohly by s tím mezinárodní ropné společnosti i spotřebitelé docela dobře žít."

Téma České televize zůstává v zájmu pozornosti nejen našich, ale i evropských médií. Dnešní vydání německého deníku Süddeutsche Zeitung píše, že ve sporu o generálního ředitele České televize se čeští občané vystavili zkoušce zralosti. Z listu cituje berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Zita Senková.

Klára Stejskalová, Olga Jeřábková, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme