Zahraniční tisk glosuje témata zlomového summitu EU

Všechna důležitá témata, nad kterými budou diskutovat účastníci summitu Evropské unie v Nice, jsou i tématy komentářů dnešního evropského tisku. Především se ale jedná o snahu Německa zvýšit své hlasovací právo v Unii. Stranou zájmu tisku nezůstává ale ani dnes nemoc šílených krav a náklady, jaké si dnes vyžádá, když se proti ní nezakročilo dříve.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní vydání britského listu Independent se v několika komentářích věnuje právě začínajícímu vrchlnému setkání Evropské unie. Pořadatelská země Francie má podle listu poslední šanci napravit špatnou reputaci, která ji provází po celé šestiměsíční předsednictví v Unii. Hlavní kritici Francie hovoří v této souvislosti o „výjimečné aroganci", kterou za všechny popisuje jeden z evropských diplomatů: „Francouzští zástupci v EU pracují s přesvědčením, že francouzské návrhy jsou pro Evropu nejlepší a nesnaží se porozumět argumentům ostatních zemí."

Independent dále sleduje přípravy francouzské policie na zabezpečení hladkého průběhu summitu. Předpokládá se totiž, že proti „obávanému válci Evropské unie" přijede protestovat až 100 tisíc jeho odpůrců. Většinou krajně levicoví protestanti by měli znovu sjednotit antiglobalisty, kteří za svou pravdu bojovali už loni v Seattlu. Střety s italskými anarchistickými „zapatisty", anarchisty z Francie, Británie, Portugalska, Dánska a USA se totiž zdají být nevyhnutelné, uzavírá dnešní Independent.

Německý list Die Welt píše o připravenosti německé spolkové vlády, vzdát se práva veta v otázkách přistěhovalecké a azylové politiky. Takové rozhodnutí může sice do jisté míry omezit působnost německého azylového zákona, jak ale sám německý kancléř Schröder uvedl, „je třeba se povznést nad své národní zájmy a být připraven ke kompromisu."

Daily Telegraph upozorňuje na nároky Německa získat větší váhu při hlasování v Unii. Připomíná, že Německo je dnes hlavním plátcem Evropské unie. Vzdalo se silné marky - symbolu svého poválečného úspěchu - a adoptovalo nejisté euro. Francie německých pocitů viny bystře využila a nepodpořila například kancléře Kohla v nejdůležitějším okamžiku evropské poválečné historie: při mírové integreaci východního Německa do Spolkové republiky. Berlín tedy Paříži nic nedluží, naopak si zasluhuje britskou podporu při novém zvažování počtu hlasů v Radě Evropy, dodává britský Daily Telegraph.

K významným tématům evropských mediálních komentářů patří nadále choroba BSE. Britský Financial Times se zamýšlí nad nákladností přijatých protiopatření ze strany Evropské unie a domnívá se, že náklady budou až příliš vysoké.

Nizozemský De Volkskrant napsal, že vlastně nikdo neví, zda dobytčata určená k vybíjení v sobě nesou sebemenší riziko této nemoci. BSE lze prokázat až tehdy, když se kráva porazila. Bylo by tedy dobré spojit tyto nucené porážky s testy na BSE. To však nelze provést, protože chybějí příslušné kapacity. Kdyby se byly evropské státy držely ujednání z doby, kdy epidemie vypukla v Británii, byla by choroba šílených krav dnes už zřejmě vymýcena. To se ovšem nestalo, protože státy Unie to nepovažovaly za nutné. Teď tedy máme jako smutný výsledek této nedůslednosti nesmyslné vybíjení dvou milionů možná zcela zdravých dobytčat, uzavírá nizozemský De Volkskrant.

Příslušná odborná komise a členské státy Unie náhle zjistily, že běžný spotřebitel se nespokojí s vědeckými a ekonomickým argumenty, navazuje tematicky švýcarský deník Basler Zeitung. Je možná pravda, že masokostní moučka není tak nebezpečná, je-li správně vyrobena a zkrmována. Jenže zač stojí takové tvrzení, když se ve zprávách každodenně potácejí další a další šílené krávy a spotřebitelé obcházejí řeznictví stále větším obloukem?

Jaroslava Malínská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme