Zahraniční tisk hlavně o summitu v Nice

Komentátoři zahraničních listů se i dnes věnují hlavně nadcházejícímu summitu Evropské unie v Nice, výbušné situaci v jižní části Srbska obývané Albánci a prvním dnům úřadování nového mexického prezidenta Vicenta Foxe.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské listy věnují velkou pozornost nadcházejícímu summitu Evropské unie ve francouzském Nice. Za přelomový ho označil britský list Financial Times, který uvádí, že summit by mohl mít ještě větší význam z hlediska historického než maastrichtská schůzka v roce 1991, na které se zrodila jednotná evropská měna - euro. Úspěch by znamenal zelenou pro Unii o 27 členech, znamenal by, že se Evropa dokázala efektivně reformovat a definitivně zotavit z ran druhé světové války.

List ovšem upozorňuje i na značná rizika, vyplývající především z obhajování národních zájmů za každou cenu. Každý členský stát pojede do Nice s tím, že bude obhajovat vlastní „citlivá místa“ - především při přerozdělení hlasů v Radě ministrů Unie. Británie už signalizovala, že bude blokovat jakékoli rozhodnutí, které by zrušilo právo veta - především v oblasti daní. Stejně tak by Španělsko mohlo blokovat přechod od konsensu ke kvalifikované většině v otázce regionální pomoci. Francie zase nechce ztratit možnost blokovat obchodní dohody mezi Unií a dalšími státy světa, s poukazem na to, že musí ochraňovat své kulturní dědictví - počínaje vínem a francouzskými filmy konče. A pro Německo je zase jednou z citlivých oblastí azylová a imigrační politika, uvádí Financial Times.

Napětím v nárazníkové zóně mezi Srbskem a Kosovem se zabýval list USA Today. Zopakoval slova Zorana Djindjiče - předního spolupracovníka prezidenta Koštunicy, že pokud Srbsko dostane souhlas světových mocností, budou kosovští separatisté vytlačeni „třeba hned následující den po parlamentních volbách 23. prosince“. „Pokud mezinárodní společenství neodpoví, budeme to brát jako naši podporu,“ řekl Djindjič. Jak ale poukázal citovaný americký list, Djindjič a Koštunica podle všeho doufají, že v prosincových volbách upevní své pozice a podaří se jim dosáhnout dohody se separatisty, aniž by museli použít brutálních metod Slobodana Miloševiče.

Americký tisk dále věnuje značnou pozornost pozitivním signálům, které vyslal nový mexický prezident Vincente Fox povstaleckým hnutím původních indiánských obyvatel. New York Times si například všímá toho, že už ve svém inauguračním projevu označil Indiány ze státu Chiapas - za „nový úsvit“ pro tento jihomexický stát, v němž žije většina původních obyvatel. List připomíná, že několik hodin po inauguraci nařídil prezident Fox odstraňování vojenských zátarasů ze silnic, které tam minulý režim zbudoval proti Zapatově armádě a vydal rozkaz, aby se vojáci vrátili do kasáren. Tento americký deník stejně jako list The USA Today vyzdvihují skutečnost, že hned následující den po inauguraci se Foxovi podařilo dosáhnout příslibu jednání s vůdcem Zapatovy armády Marcosem. Poprvé od prosince 1997, kdy vojáci zmasakrovali povstalce ve státě Chiapas, se tak blýská na lepší časy, soudí New York Times.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme