Zahraniční tisk hlavně o výsledcích italských voleb

Zahraniční noviny píší o tvorbě makedonské vlády, výsledcích italských a baskických voleb a hongkong odhaduje šance Pekingu na získání pořadatelství olympijských her v roce 2008.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Výhybky jsou nastaveny na válku," nadepsala svůj komentář k situaci v Makedonii vídeňská Die Presse. Ve Skopje oslavovalo makedonské vedení spolu se západními diplomaty příměří a "vládu národní jednoty". V albánských vesnicích Makedonie však o míru a slavení nebylo ani stopy: Tam opět vybuchovaly granáty a intenzivně se bojovalo. Makedonské vojáky a příslušníky albánské UČK v zákopech zjevně vůbec nezajímá, co se dojednává ve vládních palácích ve Skopje.

Vzbouřenci byli totiž z jednání vyloučeni. Vytvoření "velké koalice", v níž jsou zastoupeny i obě strany makedonských Albánců, nijak nesvědčí o nějaké "deeskalaci". Koalice byla stejně vytvořena jen proto, aby dočasně uklidnila západní diplomaty. V reálné politice už obě strany však dávno nastavily výhybky na konfrontační kurs.

Rakouský liberální Der Standard dodává, že je stejně zázrak, že boje dosud nezachvátily celou Makedonii. Žádná z bývalých jugoslávských republik dosud neprojevila tak vysokou odolnost. Mezinárodní vyjednavači musí nadále vyvíjet na Skopje maximální tlak. Pokud poleví, bomba vybuchne.

V centru pozornosti zahraničních periodik jsou nedělní parlamentní volby v Itálii. Římská La Repubblica k organizačnímu volebnímu chaosu poznamenala: Fronty, protesty, návaly slabosti a spory. Vysoká volební účast, značné zredukování počtu volebních lokálů o 30 000 v porovnání s rokem 1996 a rekordní balík odevzdaných volebních lístků srazily volební mašinérii na kolena. Tato "superzácpa" nakonec způsobila, že mnoho sčítacích komisařů muselo pracovat přesčas a voliči byli vystaveni krajně tvrdé zkoušce trpělivosti.

Dánský Jyllands Posten se domnívá, že Berlusconiho je nutno posuzovat podle jeho politických činů. Už léta běží proti němu několik soudních šetření, zatím však nedošlo k přímému obvinění. Až se mu vina prokáže, bude to jiná situace. Zatím musí všichni názor italských voličů respektovat. Můžeme si o výsledku italských voleb myslet cokoli. Ale první krok k totalitarismu... činí ve skutečnosti ti, kdo si myslí, že mohou soud voličů ignorovat a bojkotováním nebo diplomatickým tlakem si vynutit změnu.

Britský The Guardian na adresu Berlusconiho minulosti list poznamenal: Muž, kterému George Bush, Tony Blair a Gerhard Schröder budou od teď salutovat, byl obviněn z praní špinavých peněz, daňových úniků, uplácení a ze vztahů s mafií. Třikrát byl usvědčen z činů spojených s korupcí, avšak rozsudek byl z "technických" důvodů zrušen. Italové si konečně zvolili svého krále, ale jakou monarchii Berlusconi vlastně zřídí?

Výsledek voleb ve španělském Baskicku komentuje levicově-liberální El País. Nacionalisté těžili z polarizace baskické politické scény. Dramatická ztráta hlasů v neprospěch radikálních separatistů je dobrá zpráva. Voliči jasně rozhodli a teroristé z organizace ETA ztratili politický terén. Tím však boj proti násilí a terorismu dosud neskončil. Teď by se měli baskičtí nacionalisté a španělské politické strany v zásadních otázkách dohodnout. Voliči postavili politiky před těžký úkol: Měli by dokázat, že jsou schopni obnovit společenství demokratů.

Hongkongský Standard dnes hodnotí šance Pekingu na uspořádání letních olympijských her v roce 2008. Jak list uvádí, o favorizovaném kandidátovi se bude ode dneška rozhodovat ve švýcarském Lausanne.

Čínskou metropoli navštívilo několik členů Mezinárodního olympijského výboru, kteří budili dojem, že vítězství Pekingu je téměř jisté. Z jednání výboru však vyplynulo na povrch, že největší šance mezi pěti kandidáty by měly mít Paříž a Toronto. Peking by podle Spojených států neměl zvítězit už kvůli porušování lidských práv.

Petr Vavrouška, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme