Zahraniční tisk hodnotí desetiletí Tonyho Blaira

Světoví komentátoři dnes především hodnotí 10 let úřadování Tonyho Blaira v Downing Street, německý tisk píše o tažení tamní policie proti levicovým radikálům před zasedáním skupiny G8 a na Slovensku se znovu mluví o bývalých důstojnících StB ve vysokých funkcích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Řada britských deníků už včera vyšla se zvláštními přílohami věnovanými 10 letům Tonyho Blaira ve funkci britského premiéra. Blair včera oznámil definitivní datum odchodu nejen z čela vlády, ale také z postu šéfa Labouristické strany. A ke komentářům britských novin se dnes připojuje většina deníků ve světě.

Velmi kriticky se k Blairovi staví americký deník The New York Times. Komentátor listu ho mnohokrát označil za povrchního politika, který za sebou nezanechá větší stopu, a pokud ano, tak spíše negativní. Podle listu je v nedobré kondici školství, zdravotnictví a v žalostném stavu dopravní infrastruktura. Ekonomika jakžtakž funguje, ale to jen proto, že na ni politici nemají vliv.

"Ale Blair chtěl za sebou nechat nějaký odkaz jako ministerský předseda. Na výběr měl dvě jeviště. Evropu jako člen Evropské unie, nebo širší svět jako souputník Spojených států. Hned zpozoroval, že Evropa je příliš beztvará na to, aby vynikl vedle těžkých politických vah jako francouzský prezident Jacques Chirac. Bylo proto nevyhnutelné, že se projeví jako zlý muž Evropy, který podpoří amerického prezidenta George Bushe při jeho středovýchodním dobrodružství," píše The New York Times.

Na tažení německé policie proti údajným levicovým radikálům si stěžuje německý deník Die Tageszeitung. Policie ve spolupráci se státními zástupci vytáhla do boje už měsíce před zasedáním skupiny nejvyspělejších zemí a Ruska G8. Policisté navíc dělají preventivní domovní prohlídky, a zvláště proti těm se lidé bouří. Při demonstracích se také zatýká a policie dělá závěry o teroristickém spolčení.

Podle německého deníku tak stát podněcuje ke zbytečnému násilí. "Hnutí proti globalizaci má zájem na praktických výsledcích. Nechce světovou revoluci, ale spíše daňovou reformu. Pro dřívější levicové radikály byl nepřítelem stát. Pro kritiky globalizace je spíše spojencem, který musí chránit proti nadvládě nadnárodních koncernů. Z tohoto hlediska je pro kritiky globalizace nesmyslné prát se s policisty," píše dnešní Tageszeitung.

Zatímco český Ústav paměti národa teprve vzniká, ten slovenský pilně pracuje. Zveřejnil totiž seznam příslušníků kontrarozvědky - tedy 12. správy Státní bezpečnosti. Deník SME zjistil, že v seznamu figuruje i jeden stále aktivní okresní soudce. Noviny se proto ptají, jak mohl takový člověk projít bezpečnostními prověrkami a přinášejí několik pohledů na celý případ. Podrobnosti vyčetl bratislavský zpravodaj ČRo Lubomír Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Smatana cituje slovenský tisk

A nakonec ještě Francie! Nově zvolený prezident Nicolas Sarkozy neodolal nabídce miliardáře Vincenta Bollorého a na palubě jeho jachty si udělal povolební odpočinkový výlet na Maltu.

K prvnímu přešlapu nového francouzského prezidenta se vrací například rakouský Der Standard. "Sarkozyho výlet na Maltu dává ochutnat s předstihem to, jak bude vypadat jeho dalších pět let v úřadě prezidenta. Stěží přitom obstojí jeho argument, že sponzor jeho výletu na Maltu nedělá obchody se státem. Bolloré má dopravní zakázky od ministerstva obrany. A co je podle deníku ještě horší, miliardář kontroluje mediální podnik Société francaise de Production, který pracuje pro veřejnoprávní televizi.

Ľubomír Smatana, David Koubek, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme