Zahraniční tisk hodnotí výsledky voleb Íránu

Íránské deníky o prezidentských volbách. Studená válka s islámskými zeměmi neskončila, varuje australský list. Donald Rumsfeld přiznal kontakty s iráckými povstalci. Taková jsou témata pondělního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nedělní vydání íránských novin reflektovala páteční prezidentské volby. Překvapivě v nich zvítězil ultrakonzervativec a teheránský starosta Mahmúd Ahmadínedžád. Umírněný list Mardom-Salari tvrdí, že za Ahmadínedžádovým neočekávaným úspěchem paradoxně stojí dvě největší reformistické skupiny v Íránu.

Je to Organizace islámské revoluce Mudžáhidů a Islámská íránská účastenská fronta. Obě strany podporovaly různé reformní kandidáty, své hlasy tak rozdělily a nechtěně tak zapříčinily vlastní selhání ve volbách, myslí si Mardom-Salari.

Australský deník Australian nabízí pohled zvenku. Íránci se snaží vstřebat šok z hlasování, které do čela státu katapultoval téměř neznámého člověka. Mahmúd Ahmadínedžád nastoupil do funkce teheránského starosty teprve před dvěma lety. Ve volbách přitom porazil pilíř íránského režimu od roku 1979 a obchodního magnáta Alího Akbara Hášemího Rafsandžáního. Někteří analytici tvrdí, že Ahmadínedžádovo vítězství není legitimní, protože většina voličů volby ignorovala.

Přesto je ale jasné, že se zvolením radikálního muslima mnohé změní. Duchovní vůdce Chameneí, který se sám prohlásil za hlavu nejradikálnější politické frakce, totiž teď kontroluje všechny klíčové části íránské vlády. Odzvonilo tak nesmělým prozápadním reformám, které odstartoval bývalý prezident Chatámí. Výsledky voleb tak potvrzují, že jakási obdoba studené války, která nenápadně zuří mezi USA a islámskými státy, ještě zdaleka neskončila, dodává Australian.

Slovenské deníky reagují na návštěvu bývalého českého premiéra Miloše Zemana. Ten zde koncem týdne dostal velký mediální prostor. Propagoval svoji knihu, nelichotivě se vyjádřil o reformách a přesvědčoval Slováky, že jejich příštím premiérem bude předseda opozičního Smeru Robert Fico. K Zemanově návštěvě se v deníku Sme vrací Petr Schutz. Z článku vybírá zpravodajka Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld přiznal, že americká armáda v Iráku vyjednává s tamními povstalci. Píše o tom americký deník Washington Post. O tom, že Američané provozují na Blízkém východě novou strategii se mluvilo už dávno. Pentagon ale ještě nikdy nepřiznal, že by kontaktoval vůdce povstalců. Navíc se ukázalo, že i další části americké administrativy, jako je ministerstvo zahraničí nebo CIA, s povstalci vyjednávaly. Chtěly tak zabránit šířícímu se násilí v Iráku.

Američané rozlišují mezi domorodými povstalci, kteří útočí na jejich armádu, protože nesouhlasí s její přítomností v Iráku a skupinami zahraničních bojovníků. Jejich politické cíle jsou zatím nejasné. Američané vyjednávají s nimi a s vůdci sunitské komunity. Jak ale veřejnost ujistil generál John P. Abizaid, s Abú Musou Zarkávím se vyjednávat rozhodně nebude. Podle Rumsfelda jiné řešení neexistuje, to vojenské se ukázalo jako neúčinné, dodává Washington Post.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme