Zahraniční tisk: Hrozbu útoků potvrdila další osoba

Zahraniční noviny si všímají prezidentské kampaně v Americe a toho, že hrozbu teroristických útoků potvrdila další osoba. Poznamenává své i k boji o Al-Džazíru a k úmrtí fotografa Henri Cartier-Bressona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Prezidentská kampaň v Americe je v plném proudu. Prezident Bush i jeho protivník demokrat Kerry teď křižují Spojenými státy a hovoří na mítincích. Včera se poprvé střetli ve stejný čas na stejném místě ve státu Iowa. Co o tom napsal americký tisk? Podle deníku The Washington Post se oba kandidáti zaměřili na ekonomiku, Bush předpovídal úspěch své ekonomické politice a zdůraznil, že míra nezaměstnanosti v Iowě je nižší než celonárodní průměr. A nešetřil vzletnými větami, dodává list.

Naproti tomu Kerry si neodpustil uštěpačné poznámky. Hovořil totiž jen několik bloků od prezidenta Bushe a svůj projev otevřel narážkou na Bushova předchozí prohlášení o nutnosti změnit kurs ekonomiky. "Prezident Bush je jen kousek vedle, napadá mě, že by mohl přijít sem, ale to by musel opravdu chtít změnit kurs", vtipkoval Kerry. Zatímco měla místní policie plné ruce práce s bezpečnostní ochranou obou kandidátů, v průběhu jediné hodiny byly vykradeny tři banky. Ale už to tak bývá, když dva se perou, ten třetí se směje, dodává americký list The Washington Post.

Vedle prezidentské kampaně zůstávají hlavním tématem amerického tisku teroristické hrozby. Vedle nalezených dokumentů a výpovědí dvou vězňů z Guantanáma totiž potvrdil teroristické nebezpečí další člověk. Jak uvádí list USA Today, Bílý dům přišel s novým oznámením, připravované útoky údajně potvrdila osoba ze "zcela nového informačního zdroje". Vláda si s odhalením pospíšila poté, co byla kritizována za to, že hrozbu útoků nafukuje a staví na starých informacích, pokračuje americký list. Prezidentovi zastánci se dušují, že zveřejnění této informace není politicky motivovaným krokem. Jinak se na to však dívají demokraté, domnívá se americký list, vždyť Bílý dům své odhalení zveřejnil včera, kdy Kerry bojoval o přízeň voličů v Iowě. A nové informace o terorismu si pozornost zatím vždy přilákaly, konstatuje USA Today.

Minulý týden obvinil irácký ministr zahraničí populární katarskou televizi Al-Džazíra z toho, že informuje jednostranně a pohrozil jí, že by její pobočka v Bagdádu mohla být zrušena. Píše o tom dnešní International Herald Tribune. Irácká vláda také sestavila komisi, která by měla vytvořit seznam zákazů týkajících se vysílání zpráv. To všechno znamená těžkou zkoušku pro svobodu tisku v novém Iráku. Televize Al-Džazíra už hodně dlouho rozčiluje vládce arabského světa svým otevřeným zpravodajstvím a politickými debatami. V tomto případě se bohužel irácká vláda poučila také od USA. Ani Spojeným státům se zpravodajství Al-Džazíry nezamlouvalo, Donald Rumsfeld obvinil stanici ze lži a z nahrávání teroristům. Americký tlak na televizi pokračuje, uvádí International Herald Tribune. V červnu Američané odmítli pozvat katarské představitele na summit G-8 v americké Georgii, opět na protest proti katarské televizi. Ve stopách Američanů teď kráčí i irácká vláda. Ovšem jde špatným směrem, nový Irák měl být založen na toleranci. Vláda by měla nechat cenzorství pouze na divácích, domnívá se International Herald Tribune.

Tématem číslo jedna v Rusku je v těchto dnech projednávání nového zákona, který mění systém výhod za peněžní kompenzace a týká se desítek milionů důchodců, veteránů válek, invalidů i obětí politických represí a radioaktivního ozáření z Černobylu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vybírá náš moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán.

Francouzské deníky truchlí nad úmrtím legendárního fotografa Henri Cartier-Bressona, zemřel v pondělí ve věku nedožitých devadesáti šesti let. Deník Le Monde popisuje tohoto muže jako jednoho z největších fotografů dvacátého století a za hlavního svědka všech důležitých světových událostí. Jeho mistrovská intuice mu umožnila mu uchopit ten podstatný moment, na jakémkoliv místě a za všech okolností, uvádí Le Monde.

Švýcarský list La Tribune de Geneve dodává: Pro fotografii znamenal asi to, co Michelangelo pro sochařství a Rembrant pro malířství a jeho úmrtí bude možná znamenat konec černobílého světa fotografie. Tolik ze švýcarského listu La Tribune de Geneve.

Jan Šmíd, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme