Zahraniční tisk i o privatizaci Unipetrolu

Privatizaci českého Unipetrolu se na svých hospodářských stránkách věnuje polský deník Gazeta Wyborcza. Klade si otázku, jestli se na koupi českého petrochemického koncernu bude podílet i polská firma PKN Orlen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Z článku cituje náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Polský tisk

Téměř o třicet pater výše než se předpokládalo se loni v září dostali hasiči v budovách newyorského Světového obchodního střediska. Podle listu The New York Times to potvrdila nahrávka nouzových radiových přenosů z 11. září. Úřady se přitom dosud domnívaly, že záchranáři dosáhli jenom 50. patra.

Záznam potvrdil, že se nejméně dva hasiči dostali v jižní věži až do 78. patra - tedy do místa nárazu letadla. Dva hasiči - Orio Palmer a Ronald Bucca- právě tam pomáhali zraněným, když se budovy zřítily. Nahrávka byla objevena v rumišti před měsícem. Přehrána mohla být ale až poté, co souhlasili příbuzní a úřady - píší The New York Times.

Britský list The Independent upozorňuje, že systém řízení letecké dopravy v Británii skrývá bezpečnostní rizika. A to i přesto, že se vláda snaží vypořádat s personálními potížemi a nedostatkem hotovosti. List citoval z dopisu odborů leteckých dispečerů ministru dopravy Alistairu Darlingovi. Odboráři ministra vyzývají, aby zakročil a vyloučil tak nebezpečí vzdušné kolize.

Riziko prý plyne z kombinace finančních tlaků a přetížení provozu. Letecká bezpečnost je tak podle odborářů vystavena kompromisům. Odboráři také v dopise tvrdí, že nedostatek financí povede k větším zpožděním v dopravě. Mluvčí ministerstva listu potvrdil, že úředníci dopis dostali. Žádnou odpověď zatím ale zatím neodeslali, píše list The Independent.

Německý ministr vnitra Otto Schily v listu Frankfurter Allgemaine Zeitung znovu požaduje zrušení takzvaných Benešových dekretů. V rozhovoru pro deník řekl, že by to byl důležitý krok k prohloubení vztahů mezi Němci a Čechy. Zároveň ale dodal, že by s tím z německé strany neměly být spojovány žádné materiální požadavky.

Zločiny, které byly spáchány v souvislosti s vyhnáním sudetských Němců, patří k historicky špatným činům minulého století, prohlásil Schilly v deníku Frankfurtes Allgemaine Zeitung. Nevidět to by bylo stejně nesprávné, jako zlehčovat nacistické zločiny, dodal. Připomněl však, že bez zničujícího válečného útoku hitlerovského režimu by nebylo ani vyhnání Němců.

Na Slovesnko se hrnou čeští turisté. Možná si ani neuvědomují, že se před deseti lety se naše národy rozcházely. Rodily se dva samostatné státy. Deník Národna obroda a jeho komentátor Branislav Janík připomíná, že to bylo léto ve dvaadevadesátém, kdy vítězové voleb Vladimir Mečiar a Václav Klaus dospěli od debat o fungování federace k historickému rozhodnutí, jak se civilizovaně rozejít. Více zpravodajka Radiožurnálu v Bratislavě Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Slovenský tisk

Petra Lazáková, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme