Zahraniční tisk i o vánočních stresech

Zákaz nošení muslimských šátků ve francouzských státních úřadech, žaloba proti Michaelu Jacksonovi a vánoční šílenství v Rakousku - to jsou jen některá témata komentářů v zahraničním tisku. Stranou nezůstává ani ohlášená kandidatura Vladimira Putina v příštích prezidentských volbách v Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Plánovaný zákaz nošení muslimských šátků ve francouzských školách se ani dnes nevytratil ze stránek evropských deníků. Francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin už kladně odpověděl na výzvu prezidenta Chiraka a přislíbil, že patřičný zákon, který by zakazoval nošení jakýchkoli náboženských symbolů ve státních institucích, bude schválen nejpozději do poloviny příštího roku.

Německý Berliner Zeitung se domnívá, že zákon není tou správnou cestou, jak řešit problém muslimských šátků ve školách. Žádat zákonodárce, aby se vypořádali s relativně malým počtem dívek, které ve škole šátek nosí, je jako brát si obří kladivo na rozlousknutí oříšku. Částečně přitom hrají roli iracionální, přepjaté obavy: "Francii by neuškodilo, kdyby zaujala o něco uvolněnější postoj, jako je to běžné v anglosaských zemích." Píše se v německém listu.

Michael Jackson je opět v centru pozornosti. Státní zástupce jej obvinil ze sexuálního zneužití dítěte. Kauzu sleduje americký list USA Today. Současná situace je patrně posledním záchvěvem úpadku slávy bývalé popové hvězdy a blížící se soud se nejspíš stane jednou z národních senzací, předpovídá americký deník.

Jackson i jeho právník se ale usilovně brání nařčení obžaloby, že čtrnáctiletého chlapce nemocného rakovinou sexuálně zneužil poté, co mu naservíroval alkohol. Všechna obvinění proti mně jsou založena na velké lži, cituje USA Today obviněného zpěváka.

Do případu vstupuje i hra na city: zpěvákův právník je přesvědčen, že je Jackson nepochybně nevinen a oba jsou rozhodnuti bojovat každou částí své duše. Jestliže bude popová hvězda poslána do vězení, je to konec její kariéry. Za sexuální zneužití může dostat tři, šest, osm i dvacet čtyři let, připomíná americký list USA Today.

Ruský prezident Vladimir Putin přiznal Spojeným státům úlohu klíčového hráče v boji proti světovému terorismu. Bylo to pro něj ale značně nepříjemné, komentuje ruský deník The Moscow Times. Šéf státu se totiž odhodlal odpovídat na otázky veřejnosti, byť některé byly hodně odvážné.

Samozřejmě, že si Putin neodpustil kritiku americké politiky v Iráku, všímá si ruský deník. Na rozdíl od George Bushe nevidí Putin v Iráku žádné potenciální nebezpečí. Pod Saddámem Husajnem nepůsobili žádní teroristé, prohlásil a zopakoval, že Rusko stále nepochybuje o tom, že irácká invaze porušila mezinárodní práva.

Další otázky, které veřejnost zajímaly, se týkaly problémů v Gruzii, domácího terorismu, Čečenska, imigrace a ruské menšiny v Pobaltí. Putinovo vystoupení bylo poznamenáno tím, že o pár hodin později se měl setkat s americkým vyslancem Jamesem Bakerem, aby spolu jednali o možném snížení iráckého dluhu, podotýká na závěr ruský deník The Moscow Times.

Radost i frustrace pod vánočním stromečkem, tak popisuje v dnešním vydání adventní náladu rakouský list Der Standard. Stoupající kriminalita, nervózní příbuzní, ale Rakušané se podle průzkumu cítí přesto fajn. Ačkoli se ani jeden den neobejde bez loupežného přepadení, na psychiku lidí to nepůsobí a dokonce jsou si na ulicích jistější a cítí se bezpečněji. Dobrý pocit dotázaní připisují úspěšné práci policistů, komentuje výsledky průzkumu Der Standard.

Obyvatelé Vídně ale podobné nadšení nesdílí. Jen 14% jejích občanů důvěřuje úřadům a čím mladší člověk, tím se nedůvěra stupňuje. Pro řadu lidí je vánoční čas velice depresivní a mnozí se těší, až bude po svátcích.

Celých 30% dotázaných uvedlo, že jsou stresováni svými příbuznými. Možná to vysvětluje, proč každý pátý Rakušan uvádí, že o Vánocích vypije příliš mnoho alkoholu, uzavírá rakouský deník Der Standard.

Petra Lazáková, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme