Zahraniční tisk: Izrael plánoval vraždu Saddáma před 10 lety

Izrael plánoval smrt Saddáma už před deseti lety Šest zemí Evropské unie chtějí snížit příspěvek do společného rozpočtu Asie má opět strach ze SARS

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

O zatčení Saddáma Husajna se stále objevují nové informace. Britský deník informuje například o tom, že Izrael plánoval útok na Saddáma už před deseti lety. Izraelské jednotky byly v roce 1992 odhodlány zneškodnit iráckého diktátora pomocí řízených střel. Ty ho měly zasáhnout v momentě, kdy se nacházel v davu na pohřbu svého příbuzného ve svém rodišti Tikrítu.

Tento přísně utajovaný plán vraždy Saddáma Husajna s krycím názvem "Keř ostružiníku" koordinoval sám izraelský premiér Jischak Rabin. Akce se ale nezdařila. Komando bylo z nitra Iráku odvoláno, protože při prvním zkušebním pokusu zahynulo hned několik izraelských vojáků.

Smrt iráckého vůdce měla být odplatou za řízené útoky proti Izraeli během války v Zálivu. Izraelské vojenské úřady se rozhodly zveřejnit dlouho utajované detaily až teď, kdy je Saddám konečně dopaden, dodává britský list The Guardian.

Pouhé dva dny po ztroskotaném summitu v Bruselu řeší Evropská unie další problém, píše se v rakouském deníku Der Standard. Skupina šesti zemí - tak zvaných čistých plátců - se obrátila na Evropskou komisi s požadavkem na snížení plateb do společného rozpočtu.

Rakousko, Německo, Francie, Holandsko, Švédsko a Velká Británie vyjádřily názor, že v období let 2007 až 2013 by příspěvek tvořil jedno procento z hodnoty hrubého národního produktu jednotlivých zemí. V současné době musí členské státy odvádět jedno celé dvacet čtyři setin procenta svého HDP, připomíná rakouský deník.

Odmítnutí tohoto požadavku bylo velice rychlé. "Pouze s jedním procentem hrubého domácího produktu je nemožné zajistit všechno, co tyto státy očekávají. Zázraky nejsou moje specialita", nechal se slyšet šéf Evropské komise Romano Prodi. Unie nyní chystá hrubý rozpočet na zmiňované období, podobné bouřlivé diskuse lze tedy ještě očekávat, uzavírá rakouský deník Der Standard.

Ruský tisk věnuje velkou pozornost dění v Dagestánu. Tam - podle tvrzení Moskvy - čečenští ozbrojenci obsadili postupně několik vesnic, postříleli asi deset pohraničníků a vzali rukojmí, které nakonec propustili. Řada deníků se podle našeho zpravodaje v Ruské federaci Petra Voldána ptá, jak je to všechno možné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Voldán cituje z ruských deníků

Jihovýchodní Asií se opět šíří strach z nástupu respiračního onemocnění SARS. V dnešním vydání se tématu věnuje australský list Herald Sun. Školy v Číně a Tchajwanu hlásí mohutný nárůst horečnatých onemocnění, které se objevily v souvislosti s nástupem zimního období.

SARS, neboli syndrom akutního selhání dýchacího systému, byl ale podle místních úřadů ve všech případech vyloučen. "Počet infekcí je letos nižší než kdy předtím", pochvalují si na rozdíl od lidí lékaři. Vděčí za to především ostražitému monitorování všech nemocných, všímá si australský Herald Sun.

Přesto vzbudil rozruch případ muže z Tchajwanu, u kterého lékaři zjistili nemoc SARS. Laboratorní testy případ potvrdily a zároveň vyloučili možnost další epidemie.

Muž se totiž nakazil ve vojenském lékařském institutu, když prováděl experiment s viry této nemoci, vysvětluje australský deník Herald Sun.

Petr Voldán, Petra Lazáková, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme