Zahraniční tisk: Kde se vzalo Polsko v EU?

Kde se vzalo Polsko v Evropské unii? A jak se bude Gordonu Brownovi dařit v křesle, které dosud patřilo Tonymu Blairovi? I na to se ptají v zahraničním tisku. V mnoha zemích dnes vyšly noviny poprvé od bruselského summitu Evropské unie. Takže se nabízí otázka, jak vidí vrcholnou schůzku zahraniční komentátoři?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Stále neutichají kritická slova na adresu Polska, kvůli jehož neústupnosti málem zkrachovala jednání o podobě budoucí evropské smlouvy v Bruselu. Španělský list El Mundo se dokonce pozastavuje nad tím, jak je možné, že se taková země neustále vytvářející problémy vůbec stala členem Evropské unie.

Komentátor Antonio Gala píše, že jeho antipatie vůči Polsku je asi nezvratná, ale uvádí pro to své důvody. "Postoj vládnoucích dvojčat, potížistů v pravém smyslu slova, jak nazývá bratry premiéra a prezidenta Kaczyňské, "jde přímo proti základům rozvoje Evropské unie. Byl jsem pro návrh paní kancléřky Merkelové uspořádat konferenci o ústavní smlouvě bez Varšavy. Všichni bychom z jednání odcházeli spokojeni," píše komentátor listu El Mundo.

A pokračuje: "Polsko je pro Evropu příliš důležité - nechalo se jednou slyšet jedno z dvojčat. Nevím, odkud vytahují tyto otřepané fráze, které mohou jen házet klacky pod nohy postupujícímu rozvoji Evropy ?" ptá se komentátor listu El Mundo a uzavírá: "Proč se koneckonců vůbec připustilo vzít do společenství zemi tak nevhodnou, nafoukanou a špatně řízenou, která postrádá jakoukoli vizi budoucnosti Evropy ?"

Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung na polském příkladu ilustruje postoj, který je podle něj typický pro nové členské země. Ty se podle listu naučily, jak si co nejvíce vzít - a nic za to nedat: "U Britů, kteří si do ničeho nedají moc mluvit, jde o tradici," píše frankfurtský deník, "ale státy s kratší dobou členství se rychle naučily nevzdávat se svého postoje a dosažené pozice tak lehce, a když už se vzdají, bude to hodně drahé."

Rakouský list Die Presse varuje před francouzským a britským počínáním, ale i na jeho stránkách se Poláci dočkali kritiky. List píše, že si Varšava nárokovala větší podíl na moci poukazem na Poláky, které zabili Němci za druhé světové války a kteří teď Polsku chybějí. "Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér Tony Blair mohou svými extrémními postoji poškodit evropský model, ale Polsko chce rovnou zruinovat obtížně dosažené mírové uspořádání Evropy. Společenství vzniklo z jednoho důvodu. Mělo překonat rány druhé světové války a zajišťovat přátelské sousedské soužití, ve kterém se z někdejších nepřátel stanou partneři," připomíná rakouský list.

Summitu Evropské unie se věnuje i arabský deník Khaleej Times. Připomíná, že evropský projekt je stále ještě v rukou elit, a nikoli Evropanů. "Dokud politici drží v rukou rozhodování o základních věcech, které lze dohodnout občas jen na nočních jednáních systémem něco za něco, pak Evropa riskuje, že se promění ve společnost permanentně poháněnou kupředu elitami," varuje Evropany arabský deník.

A ještě pohled do Velké Británie. Tamní vládnoucí strana má od víkendu nového předsedu a od středy by měla mít nového premiéra. Střídání v čele britské politiky vede komentátory k zamyšlení nad Blairovou dekádou a samozřejmě k pohledu do budoucna.

Tony Blair změnil britskou politiku a Gordon Brown musí prokázat, že dokáže vyplnit vakuum, které hrozí po jeho odchodu. Britský deník Guardian upozorňuje, že skutečná zkouška může pro nového lídra přijít stejně nečekaně, jako události, které musel zvládnout Tony Blair, například smrt princezny Diany nebo útok na newyorská Dvojčata. "Ať si tedy Gordon Brown dopředu plánuje cokoli, blesk z čistého nebe může přijít bez varování a poznamenat navždy jeho úřadování," čteme v britském Guardianu.

Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme