Zahraniční tisk komentuje bombové útoky v Indii

Na přední stránky zahraničních novin se tentokrát dostaly informace o bombových útocích v Indii. Ve vlacích ve městě Bombaj došlo k sedmi explozím, které nepřežilo asi 190 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americký deník Washington Post tvrdí, že útoky vyvolávají podstatnou a osudnou otázku. Ta zní: Kam až jemožné Indii tlačit? Za těmi explozemi totiž údajně stojí muslimští separatisté, kteří chtějí připojit Kašmír k Pákistánu.

List připomíná, že v prosinci 2001 skupina militantních bojovníků, která měla svou základnu na území ovládaném Pákistánem, zaútočila na indický parlament. Zabila při tom devět lidí. Mezi Indií a Pákistánem se téměř rozpoutala válka. Indie tehdy kolem své hranice s Pákistánem začala mobilizovat vojenské síly.

Celý svět se připravoval na to, co mohlo být historicky první válkou mezi dvěma nukleárními mocnostmi. Ale díky intenzivnímu a vyčerpávajícímu vyjednávání ze strany významných osobností západu napětí postupně povolovalo. Washington Post si ale myslí, že teď to není západní svět, který by měl prokázat svou schopnost vyjednávat. Podle autora článku je teď je řada na Indii a Pákistánu.

Další země, o které se teď v médiích hodně mluví, je Severní Korea. Minulý týden vyzkoušela své rakety, což se mnoha státům nelíbilo. K této události a k následným jednáním se stále vracejí ruská média. Několik raket totiž dopadlo do nebezpečné blízkosti ruských břehů. Je možná zvláštní, že Moskva zůstala poměrně klidná. Ruská verze časopisu Newsweek ale ne. Z komentáře cituje náš zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Slovenské Hospodárské noviny přinášejí komentář, který se vztahuje k české politice. Nabízí docela zajímavé srovnání. Vypráví příběh řidiče limuzíny z Chicaga. Jeden jeho zákazník prý zjistil, že má problémy s ledvinami a musí třikrát týdně chodit na dialýzu. Klient měl stejnou krevní skupinu a tak svému šoférovi svou ledvinu daroval. List píše, že darovat tak důležitou část těla cizímu člověku vyžaduje velkou odvahu a velkorysost. A je to prý příklad hodný následování i v české politice.

Dosluhujícímu premiérovi přitom naštěstí nejde o ledvinu, ale jen o vlastní ego. Povolební mantra 100 ku 100 se totiž už šest týdnů snaží překrývat skutečnost, že reálný rozdíl mezi dvěma největšími stranami byl 200.000 tisíc hlasů. Jenže Paroubek se zaseknul, píší slovenské noviny a tvrdí, že si obhajuje své já a svou moc s velkou vehemencí. Ani stopa po velkorysosti, ani stopa po odvaze, poznamenávají Hospodárské noviny.

Petra Lazáková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme