Zahraniční tisk komentuje budoucnost Makedonie

Čtvrteční zahraniční tisk přináší komentáře o budoucnosti Makedonie, konferenci o rasismu v Jižní Africe, či například odhodlání Německa omezit přistěhovalectví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský "De Volkskrant" se zamýšlí nad tím, jaká bude nová Makedonie a mimo jiné uvádí: Makedonie se stala třetím mezinárodním protektorátem na Balkáně. Na rozdíl od Bosny a Kosova vznikl makedonský protektorát zatím bez velkého krveprolití a bez etnických čistek. Stejně jako v obou předchozích případech nebude Makedonie trvale existovat v dnešní podobě - pokud Spojené státy a Evropská unie neudělají na Balkáně zázrak. Pokud ne, odehraje se v Makedonii určitá mezifáze, kdy postupně dojde k separaci etnických skupin. U Albánců bude podnětem jejich triumfálnost. Na straně Makedonců povede roztrpčení nad úspěchy ozbrojených radikálních Albánců rovněž k jejich oddělení, soudí nizozemský "De Volkskrant".

K průběhu konference OSN proti rasismu v jihoafrickém Durbanu poznamenala konzervativní vídeňská "Die Presse", že chápe odchod zástupců USA a Izraele. Zároveň konstatuje, že přijetí jakési "Magny Charty" proti rasismu je opět v nedohlednu. Izraeli lze vytýkat mnohé - ale rasismus? Apartheid? Nebo dokonce holocaust? Takováto obvinění jsou zcela absurdní. Nejsou vůbec rozumná, nýbrž nenávistná. A slepá nenávist nebyla ještě nikdy dobrým rádcem, uvádí rakouská "Die Presse".

Haagský "Algemeen Dagblad" dodává, že právě nepřítomnost USA na Blízkém východě vedla k eskalaci násilí v regionu. Že přesně tento postoj vyvolává proti - izraelské nálady, to se nesmaže ani rozruchem kolem neúspěchu konference OSN v Durbanu.

International Herald Tribune přináší svědectví izraelského policisty, který zastavil sebevražedného atentátníka v Jeruzalémě jen několik minut od rušné křižovatky a zabránil tak zřejmě velkému masakru. Přestrojený atentátník vypadal jako kterýkoli jiný vousatý ortodoxní žid. Ale pak se jen tak pousmál koutkem úst a vyhodil sám sebe do vzduchu. Novou vlnu pumových útoků odsoudil i palestinský vůdce Jásir Arafat, ovšem izraelská vláda jeho politování nehodlá přijmout, protože podle čím dál tím většího počtu izraelských oficiálních činitelů nese odpovědnost za pumové útoky právě palestinské vedení. Izraelci mají pocit, že stojí sami proti celému světu. Více než zřejmé to bylo v úterý, kdy se na místo posledního pumového útoku v Jeruzalémě přijel podívat vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Ten se na Blízkém východě snaží oživit myšlenku setkání Arafata s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem. "To, co se tu stalo, je strašný, strašný zločin, jaké musí okamžitě přestat," prohlásil Solana na místě výbuchu. Nálada shromážděných Izraelců ale byla víc než mrazivá. "Šmejde!" vykřikl na Solanu anglicky kdosi z davu. "Sbal si kufry a zmiz z Izraele!", napsal International Herald Tribune.

Londýnské "Timesy" poznamenaly k azylové politice německého ministra vnitra Otto Schilyho v souvislosti s názorem jeho britského rezortního kolegy Davida Blunketta, že Británie by se mohla od Německa něčemu přiučit: Přirozeně ne tomu, jak se dávají góly ve fotbale, nýbrž jak snížit počty azylantů tím, že se pošlou někam jinam. Po rozhovorech s kolegou Otto Schilym na pozadí nedávného fotbalového utkání Německa s Anglií s výsledkem 1:5 se britský ministr vrátil domů jako nadšený fanda Spolkové republiky, protože Němci v otázce omezení azylu údajně postupují správně. Pan Schily - dodává britský list - byl kdysi levičák a právník, který obhajoval teroristy. Teď je to jeden z nejpřísnějších ministrů vnitra, jakého kdy Německo mělo. Není to lekce pro Británii? táže se závěrem londýnský deník "The Times".

Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme