Zahraniční tisk komentuje české volby. Kolektivní ztráta paměti, píše rakouský deník

Volební úspěch ČSSD a KSČM a drtivou porážku vládních stran komentují dnešní vydání deníků v zahraniční. Listy se většinou shodují v tom, že voliči potrestali současnou vládu za reformy, úspory i korupční skandály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční noviny | Foto: Comstock Images

České volby rozhodla nechuť veřejnosti snášet další reformy a úspory, píše komentátor slovenského deníku SME. Česká politika se podle něj začíná pořád víc podobat té slovenské. Roztříštěnou pravici zaměstnávají její vlastní problémy, a z toho profituje levice.

Rakouský deník Der Standard označuje český volební výsledek za kolektivní ztrátu paměti a připomíná rakouským čtenářům postoje KSČM, která se zatím nedistancovala od stalinistické minulosti.

Píše, že nereformovaní čeští komunisté, kteří se i dvacet let po Sametové revoluci zdráhají vymezit se vůči své stalinistické tradici, se etablují na mnoha místech jako politická sílá, která udává tón.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl historik Bostonské univerzity Igor Lukeš

Podle rakouského deníku taky jakoby Češi při volbách zapomněli na nedávné korupční aféry. S tím souhlasí i slovenský SME, který konstatuje: ‘Kdyby korupce byla tím, co voličům překáželo při volbách nejvíc, ČSSD by nikdy nevyhrála‘.

Německý Tagespiegel píše o triumfu komunistů. ‘Poprvé od Sametové revoluce zaznamenali komunisté volební úspěch.‘ Podle deníku se tím mění česká politika, dosud platilo nepsané a občas porušované pravidlo, že žádná strana do koalice s komunisty nepůjde. To se teď nejspíš změní. List svým čtenářům také připomíná, že česká komunistická strana se od revoluce nereformovala.

Švýcarský Neue Züricher Zeitung interpretuje výsledky voleb jako potrestání vládních stran. Kdo na těchto protestních volbách vydělal, jsou podle něj komunisté.

Také americký a britský tisk si všímá výsledků českých voleb. Jako jasného vítěze vidí komunistickou stranu a soudí, že čeští voliči potrestali současnou vládu za politiku úspor, zvyšování daní i korupční skandály. Vláda premiéra Petra Nečase je z pohledu těchto médií v ohrožení.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš a předseda Vojtěch Filip | Foto: ČTK

Historik Bostonské univerzity a autor několika publikací o komunistickém převratu v únoru 1948 Igor Lukeš vidí problém především v tom, že voliči nenašli mezi kandidáty žádnou alternativu k velkým stranám.

"Triumf komunistů prokázal, že etablované strany jako ODS nebo ČSSD už nemají u voličů kredit, zejména právě kvůli korupčním praktikám. Zároveň ale prokázal i to, že vlivní politici velmi úspěšně zničili téměř všechny alternativy k existujícím velkým stranám. Česko je pak vlastně jednou z mála zemí na světě, kde například ochránci životního prostředí vypadají jako nositelé nebezpečné ideologie," upozorňuje Lukeš.

KSČM nevidí k reformě důvod

Úspěch KSČM podle něj není katastrofou, k níž už by v českých dějinách nebo okolních zemích neexistovaly paralely. "Polsko či Maďarsko jsou rozdělené země, koneckonců i Spojené státy jsou polarizované. Problém je, že pokud český volič dospěl k názoru, že nebude volit, že nemůže volit ani ODS, ani ČSSD, tak potom je otázka – koho tedy volit?" pokládá otázku Lukeš.

Kořeny této situace vidí už v dobách opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Poukazuje také na fakt, že komunistická strana se ani víc než 20 let po revoluci nereformovala, na rozdíl od jiných zemí.

"Nikdy se s reformou neobtěžovala. Jednou dvakrát se vágně omluvili za vraždy zejména vlastních lidí. Všechno ostatní považují za neměnné a stálé včetně ekonomického programu. Nynější výsledek jim navíc ukazuje, že měnit se není třeba, protože lidé je volí," uzavírá Igor Lukeš.

Vojtěch Berger, bre, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme