Zahraniční tisk komentuje česko-rakouský spor o Temelín

Rakousky tisk si všímá sporu mezi Českou republikou a Rakouskem v otázkách temelínské jaderné elektrárny. Zahraniční noviny také komentují volbu nové srbské vlády. Slovenský tisk se zase vrací k případu maďarské studentky, která si vymyslela přepadení za to, že promluvila maďarsky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Blokády hraničních přechodů s Rakouskem kvůli Temelínu narušují dobré sousedské vztahy. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to včera řekl své rakouské kolegyni Uršule Plassnikové. Setkali se během jednání šéfů diplomacií Evropské unie v Bruselu. Schwarzenberg tak reagoval na blokádu česko-rakouských hranic z minulého týdne. Jak na vleklý česko-rakouský spor ohledně

Rakouský tisk se dnes shoduje na tom, že žaloba proti Česku je prakticky nemožná - tak zní ostatně i titulek v deníku Österreich. "Rakousko má ve sporu o Temelín špatné karty". Ze čtrnáctistránkové expertizy (ta byla zveřejněna už včera) vyvozuje list závěr, že Rakousko je při případné žalobě odkázáno na spolupráci České republiky. Jediným východiskem sporu by mohl být smírčí mechanismus OBSE, jenže jeho výsledek by byl pouze nezávazný, napsal Österreich. Bývalý kancléř Wolfgang Schüssel a jeho nástupce v čele lidové strany Wilhelm Molterer přitom tvrdili (dokonce formou novinových inzerátů), že žaloba proti Česku u Evropského soudu možná je.

List Die Presse si všímá i včerejšího protestu na oficiální úrovni proti hraničním blokádám rakouských protitemelínských aktivistů. Především se ale vrací k možnosti žaloby na český stát. Podotýká, že žaloba u Evropského soudu je nemožná a u Mezinárodního soudního dvora v Haagu jen se souhlasem ČR.

Srbský parlament dnes po více než tříměsíční vládní krizi zvolí novou vládu. Připomeňme, včera podal demisi předseda parlamentu Tomislav Nikolič, který byl zvolen za ultranacionalistické radikály, kteří vyhráli zimní volby. Teď se ale otevírá cesta pro vládu tvořenou demokratickými stranami. Jak hodnotí poslední vývoj evropský tisk?

Podle listu International Herald Tribune je to dobrá zpráva pro Evropskou unii. "Poslední vývoj ukazuje sílu prozápadně orientovaných politických stran v Srbsku, což dává naději na plnou spolupráci s válečným tribunálem OSN v Haagu," myslí si list.

Srbský tisk se dnes zamýšlí také nad tím, jak Srbsko k nové vládě dospělo. Z listu Danas cituje náš zpravodaj v Bělehradě Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Ježek cituje ze srbského deníku

Vzpomenete si ještě na jméno Hedviga Malinová?

Maďarská studentka, kterou měli loni v srpnu v Nitře cestou do školy přepadnout a zbít dva muži poté, co zaslechli, že hovoří maďarsky. Tento případ vedl k dalšímu ochlazení slovensko-maďarských vztahů. Kauza se vrací na stránky slovenských listů. Policie totiž obvinila studentku, že si přepadení extremisty vymyslela.

"V případu došlo k definitivnímu zvratu," píší slovenské Hospodárské noviny. "Pokud by se vina prokázala, hrozí mladé ženě až pětileté vězení," upozorňuje list. Policie zjistila, že protimaďarský nápis na jejím tričku, který údajně napsali útočníci, má studentčin rukopis. Stejně tak i vrácené doklady došly v obálce se známkou, která měla shodné DNA jako Hedviga. Deník zároveň dodává, že maďarskou stranu policejní argumenty zdaleka nepřesvědčily.

Jaromír Marek, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme