Zahraniční tisk komentuje jednání senátora Jeffordse

Rozhodnutí senátora Jamese Jeffordse opustit řady republikánů se obšírně věnují především americké listy. Deníky se také vracejí k dohodě o odškodnění nuceně nasazených a k situaci na Blízkém Východě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téměř přes noc se George Bush, aspirující na to být druhým Ronaldem Reaganem, změnil v politika, kterému hrozí, že se stane věrnou replikou svého často frustrovaného otce, píše dnešní The Washington Post. Bývalý spolupracovník Bushova otce James Jeffords vyjádřil své obavy z návratu tak zvané taktiky odtahové čety, kterou prý demokraté dosáhli toho, že George Bush starší už nebyl podruhé zvolen. V případě jeho syna, který smetl spory o oprávněnosti svého mandátu smělým tvrzením, že jeho agenda má podporu lidu, jsou obavy na místě. Dokonce z řad samotných republikánů se ozývají hlasy, podle nichž Bush konečně zjistil, že nemůže donekonečna razit názor: Jsem konzervativní a budu vládnout tak, jak budu sám chtít, dodává The Washington Post.

Dnešní Chicago Tribune ke stejnému tématu poznamenal: Tom Daschle, vůdce demokratických senátorů vyjádřil za zářící demokraty ochotu přistoupit na "tripartitní" jednání - demokratů, republikánů a nezávislých. Otřesení republikáni trvají na tom, že stále mají sílu dosáhnout svých cílů. A prezident Bush stále obhajuje plány, které podle něj naplňují naděje a sny většiny Američanů.

Podle deníku The Los Angeles Times uvrhnul senátor Jeffords obě strany, republikány i demokraty, do bezprecedentního boje o moc. Jeffordsovo rozhodnutí, které vstoupí v platnost nejdříve 5. června, katapultovalo demokraty do pozice, odkud poprvé od roku 1994 mohou výrazněji zasahovat do legislativního procesu. Demokratický senátor Tom Harkin k tomu poznamenal: "Do města přišel nový šerif. Ukážeme Američanům, co tahle změna znamená." Spíše jen zbožné přání republikánů vyjádřil senátor Lott, který sebevědomě slíbil: "Brzy získáme většinu zpět."

Londýnský The Guardian poznamenává k dohodě o odškodnění nuceně nasazených za války v Německu.

Trvalo to dlouho a teď nastal konec v právním, ne však v morálním a historickém smyslu. Výplaty odškodného přinesou jen trochu spravedlnosti. Individuální částky budou malé a ti, kdo ještě přežili, z toho už nebudou mít dlouhý užitek. Přesto je to dohoda vítaná. Vláda kancléře Gerharda Schrödera zaslouží uznání, že dala této záležitosti přednostní prioritu, uvádí The Guardian a pokračuje...

Schröderův kabinet zasluhuje uznání i za to, že vyjednáváním pověřil jednoho z významných německých politiků hraběte Lambsdorffa, a že představenstva německých průmyslových podniků přiměl ke společnému postoji. Skutečnost, že německá vláda tuto odpovědnost akceptovala, zahanbuje názor britských konzervativců, kteří politiku kancléře Schrödera a ministra zahraničí Joschky Fischera posouvají kamsi do éry v blízkosti "třetí říše", uzavírá britský The Guardian.

Pařížská Liberation komentuje aktuální stav konfliktu na Blízkém východě:

Blízkovýchodní tragédie se každý měsíc nezadržitelně dále zhoršuje. Hrne se vpřed jako slepý tank, který cestou převálcuje každé pomyšlení na dialog, rozdrtí každičké zrnko naděje a zanechává za sebou jen nenávist a pomstychtivost. Pokud tento stroj nikdo nezastaví, čeká nás zřejmě už jen to nejhorší.

Je totiž iluzorní, že by se tato destrukce zastavila na hranicích Izraele nebo západního břehu Jordánu. Každým dnem se zvyšuje riziko konfrontace mezi Izraelem a Sýrií na pozadí výbušné situace v jižním Libanonu. To je nepochybně závažnější důvod pro postupnou oblevu ve Washingtonu, kde Williama Burnse jmenovali vyslancem pro Blízký východ, píše závěrem pařížská Liberation.

Německý Die Welt dnes komentuje kritiku, která se snesla na nedávné nařízení afghánského Talibanu. Podle něj budou muset všichni tamní hindové nosit na svém oblečení žluté označení, které je jednoznačně odliší od muslimské většiny. Podruhé v krátké době se tak na vládu Talibánu snesla kritika, která se poprvé neúspěšně pokusila zabránit zničení Buddhových soch. Podle generálního tajemníka OSN, organizace Human Rights Watch, ale stejně tak i jednotlivých států porušuje afghánský dekret základní lidská práva. Nařízení podle nich připomíná praktiky nacistů nebo Rwandu na začátku 90. let. S ostrou kritikou vystoupila také Indie. Indičtí novináři nadepisují své komentáře titulky Nacisté v Afghánistánu a vyzývají mezinárodní společenství, aby jednalo a nevyčkávalo jako se tak stalo v případě Židů v třetí říši, uzavírá Die Welt.

Jiří Hošek, Radek Fischer, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme