Zahraniční tisk komentuje návštěvu Paroubka v Rakousku

Rakouské deníky píší o návštěvě českého premiéra. Britský tisk se zamýšlí nad včerejší vigilií za oběti teroristických útoků. Vychází další díl Harryho Pottera.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Snad v žádném rakouském deníku dnes nechybí články o včerejší návštěvě českého premiéra ve Vídni. Téměř všechny listy zdůrazňují tvrzení obou představitelů Paroubka a Schüssela o tom, že česko-rakouské vztahy jsou teď lepší, než kdy jindy.

Z rakouského tisku vybírala vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Britské noviny píší o včerejší vigilii za oběti teroristického útoku. Deník Times ale rozhodně nepodléhá sentimentu. Ve svém komentáři důrazně varuje, že podobné státem podporované akce by se neměly proměnit v permanentní připomínku hrůzy minulého čtvrtka.

Včerejší vigilie byla sice projevem solidarity, jenže měla být podle deníku důstojnou tečkou za celou událostí. Lidé se musí vrátit k normálnímu životu. Další vzpomínkové akty pouze podpoří celkový smutek a skleslost národa. Teroristé nám chtěli ublížit, ale místo toho to teď vypadá, jakoby vyhráli nějakou soutěž o nejslavnější celebritu, kritizuje deník Times.

Také Daily Telegraph přináší i názory odpůrců takové akce. Některým Angličanům podle deníku připadá, že se včerejší vigilie blíží americkým mravům. Američané rádi ukazují svoje pocity na veřejnosti, jenže Britové takoví nejsou. Veřejné projevy soustrasti jsou ale v současnosti prý v Británii módní záležitostí, uzavírá Daily Telegraph.

Podle Guardianu dali Angličané včera jasně najevo, že se ze všech sil pokusí sjednotit, aby jejich země hrozivou událost překonala. Náladu včerejší vzpomínkové akce prý charakterizuje hlavně smutek a solidarita. Na rozdíl od americké reakce na útoky z 11. září nebylo podle Guardianu cílem shromáždění zdůraznit občanům, že pachatelé budou dopadeni.

Deník Independent také poukazuje na to, že Britové zkrátka nejsou zvyklí ukazovat na veřejnosti své pocity. Přesto to ale podle deníku včera zvládli dobře. Londýňané byli smutní, ale nenávist je jim cizí. Město zůstává otevřené všem rasám a náboženstvím. A tím dokázalo, jak je neuvěřitelně silné, chválí Independent.

Poněkud méně seriózní deník The Sun popisuje včerejší ticho jako akt, který uctily milióny lidí všech ras po celém světě. Pocity ze včerejška jsou prý ještě daleko silnější než nedávný charitativní koncert Live8. Včerejší setkání ukázalo, jak zbytečná byla smrt teroristů. Útokem na Londýn nic nedokázali, nic se nezmění. Británie zůstává jednotná a silná, píše The Sun.

New York Times se stejně jako celý svět těší na dnešní vydání šestého dílu Harryho Pottera. Deník poukazuje na to, že kult Harryho Pottera je tak silný, že řada čtenářů čte jednotlivé díly stále znovu a znovu. Někteří rodiče se dokonce obávají, že se jejich děti staly na knize závislé. Ale proč ne, Harry Potter dokázal odvést děti od počítače a přivést je zpátky ke čtení, pochvalují si New York Times.

Martin Hromádka, Zuzana Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme