Zahraniční tisk komentuje nepokoje v Maďarsku

Budapešť a s ní i celé Maďarsko si včera připomněly 50. výročí potlačené revoluce z roku 1956. Vzpomínkové akce ale zastínily pouliční násilnosti a protesty proti premiérovi Ferenci Gyurcsánovi. Vedle pietních shromáždění se tak v ulicích Budapešti konaly i masové demonstrace proti vládě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Událostem v maďarské metropoli se věnuje například švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Podle něj stáli za násilnostmi příznivci současné opozice, kteří usilují o svržení socialistického premiéra Gyurcsánye. Ten ale, přestože protesty proti jeho setrvání v premiérském křesle trvají už několik týdnů, zarputile odmítá odstoupit, připomíná list.

Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung se vrací k historickému přínosu potlačené maďarské revoluce. Pochodeň svobody, kterou maďarský lid v roce 1956 zapálil, měla velký význam pro sjednocování Evropy. Pochodeň hořela dále například při událostech Pražského jara nebo třeba při pádu diktatur ve Španělsku, Portugalsku, Řecku, ale také při pádu berlínské zdi, uzavírá svůj výčet německý deník.

Frankfurter Allgemeine Zeitung se dnes věnuje také konci jedné velké kariéry. Seriál formule 1 opustil po mnoha úspěšných sezónách fenomenální Michael Schumacher. A celé Německo spekuluje, co bude slavný pilot monopostu dělat dál. Sám Schumacher nad touto otázkou krčí rameny. Plán do budoucna je, že žádný plán není...

Nad budoucí rolí Michaela Schumachera si lámou hlavu jiní. Ti, kteří si myslí, že když je člověk 30 let závodním jezdcem, od motokár až po Formuli 1, tak ho tahle vášeň hned tak nepustí. Tenhle názor zastává třeba někdejší mistr světa Mika Häkkinen. "Nevydrží sedět v klidu na gauči déle než půl roku," prorokuje i Schumacherův manažer Willi Weber.

Tiskové konference a setkání se sponzory může klidně oželet. To ale neznamená, že už formule 1 nebude hrát v Schumacherově životě žádnou roli, poznamenává Frankfurter Allgemeine. Podle listu by Ferrari udělalo chybu, kdyby se jeho služeb vzdala. "Myslím si, že nám toho Michael může ještě mnoho dát. Jen si nejsem jistý, jestli to bude v nějaké jezdecké podobě," myslí si technický ředitel italské stáje Ross Brawn.

Frankfurter Allgemeine německého pilota tipuje na funkci poradce ve složitých rozhodovacích fázích, protože právě tahle práce patřila k těm částem profesního života, které měl detaily posedlý Schumacher rád. "Všechno, do čeho se dá, dokáže brzy lépe než já," řekla jednou žertem Michaelova manželka. Ferrari má stejnou zkušenost. A tak bude mít dnes už bývalý jezdec i při své posledním vystoupení 10. prosince hlavní roli. Dětem zaměstnanců stáje bude dělat Mikuláše, uzavírá Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Do budoucnosti, i když s mnohem většími obavami, se dívají také stavitelé památníku obětí 11. září 2001. Památník vzniká v takzvaném areálu Ground Zero na newyorském Manhattanu, kde dříve stávaly věže Světového obchodního centra. Jenže stavbu památníku komplikují nálezy tělesných pozůstatků, které se v zemi objevují i po pěti letech od tragédie. Objevily se i hlasy volající po zastavení stavby pietního místa.

Pokud by záleželo jen na deníku New York Times, památník se bude stavět dál. List dal totiž prostor vyjádření newyorského starosty Michaela Bloomberga, který má jasnou představu - stavební práce na Ground Zero budou i nadále pokračovat. Přestože se newyorský starosta nechal slyšet, že objevení ostatků po pěti letech od útoků musí být pro pozůstalé velmi bolestné, stavební práce nesmí být podle něj zastaveny. Památník, který na Ground Zero vzniká, se staví pro budoucnost nás všech, uzavírá newyorský starosta v listu New York Times.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme