Zahraniční tisk komentuje nový atentát v Izraeli

Nedělní atentát v Izraeli je hlavním tématem zahraničních novin. Srbský tisk poukazuje na nedostatky při obraně proti současné povodni na Balkáně. Německý list si všímá premiéry největší výletní lodi světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Po třech měsících relativního klidu v Izraeli opět zabíjela bomba. V centru izraelského hlavního města ji odpálil sebevražedný palestinský atentátník. K útoku se přihlásily dvě teroristické skupiny: Brigády mučedníků od Al-Aksá a Islámský džihád.

Atentát odhalil nesoulad mezi postojem palestinského prezidenta a vlády, soudí severoamerický list Christian Science Monitor. Zatímco prezident Abbás útok označil za čin teroristů, pro vládu vedenou Hamásem to byl prostředek sebeobrany.

Krvavý atentát bude taky velkým testem pro Izrael, myslí si deník. Je to totiž vůbec první útok od vítězství Hamásu ve volbách. Ten sice proklamoval zastavení násilností, nemůže ale zabránit jiným teroristickým skupinám, aby útočily na izraelské civilisty. Pokud židovský stát v odpovědi na atentát spustí vlnu represí, může to opět roztočit nekonečnou spirálu násilností, soudí Christian Science Monitor.

Saúdskoarabský list Arab News komentuje atentát v souvislosti s hledáním finanční pomoci Palestinců u arabských zemí. Západní země a Izrael chtějí, aby obyvatelé Palestiny vyhladověli, soudí deník. Zatímco tyto země utrácejí miliardy za válku a štědře rozdávají obětem záplav, hladomoru nebo zemětřesení, kvůli Hamásu v čele vlády teď Palestině utáhly kohoutky toku peněz. Je jisté, píše Arab News, že to zemi závislou na pomoci zvenčí dostane na kolena.

Například Izrael přitom na zadržování miliónů z navrácených cel vůbec nemá právo. Arabské státy by proto s pomocí Palestině neměly váhat. Trestání Palestinců za výsledek voleb je špatný přístup, na který západní státy nemají právo. A z dlouhodobé perspektivy to je řešení, které vyvolá jen další násilí, konstatuje saúdskoarabský list Arab News.

Dunaj a další řeky přinesly na Balkán stoletou vodu. Srbsko se povodni ubránilo poměrně úspěšně. Hladina Dunaje sice stoupla výš než při posledních velkých záplavách v roce 1981, ale škody jsou tentokrát nesrovnatelně menší. Jak zaznamenal náš spolupracovník v Bělehradě Martin Ježek, srbský tisk přesto poukazuje na četné nedostatky při obraně proti velké vodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Ježek cituje ze srbského tisku

Před dvěma lety jsme sledovali vyplutí zaoceánské lodi Queen Mary 2. Tu minulých měsících postihlo několik technických problémů. Do světa se teď chystá další obří výletní loď nazvaná Svoboda moří. A taková událost samozřejmě nemůže zůstat stranou zájmu médií.

Jak uvádí deník Hamburger Morgenpost, současná největší výletní loď na světě, která pojme více než 4000 pasažérů, absolvovala v německých docích důkladnou prohlídku před svou první plavbou. Překvapivě ale nepřilákala tolik obyvatel, jako slavná Queen Mary 2. Svoboda moří vypluje z Hamburku 25. dubna a její první zastávka bude v norském Oslo, poté přepluje Atlantik a v červnu začne svou plavbu Karibikem, informuje list Hamburger Morgenpost.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme