Zahraniční tisk komentuje povolební situaci v Německu

Slovenské deníky věnují pozornost krizi na tamní politické scéně. Britský tisk komentuje včerejší incident v jihoirácké Basře. Německo řeší povolební matematiku. Newyorské Timesy píší o udílení cen Emmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Všechny slovenské deníky věnují pozornost krizi na politické scéně. Ačkoliv se premiér Mikuláš Dzurinda snaží získat hlasy, aby byl parlament usnášeníschopný, listy se zamýšlejí nad tím, co situace pro zemi znamená. Vybrala z nich naše bratislavská zpravodajka Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Za barbarskou agresi označili iráčtí představitelé včerejší akci britské armády v jihoirácké Basře, píše dnešní Guardian. Britové chtěli osvobodit dva své kolegy, které zadržela místní irácká policie. Oba muži, zřejmě příslušníci speciálních jednotek, prý stříleli na irácké policisty a byli drženi v místní věznici. Podle některých zdrojů byli tito dva Britové přestrojeni za Araby.

Včera večer je britská armáda osvobodila, ovšem celá akce bude mít dalekosáhlé důsledky, myslí si deník. Jednak ty bezprostřední - Britové podle irácké strany pomocí tanků zbořili zdi hlavní věznice, následně se asi sto padesáti vězňům podařilo z pobořené věznice utéct. Nejvážnější důsledky ovšem jsou ty, které nemůžeme vidět - například nenávist Iráčanů k těm, kteří je mají chránit, dodává britský Guardian.

Německé volby zůstávají jedním z hlavních témat německých i zahraničních deníků. Německý Süddeutsche Zeitung se domnívá, že výsledek voleb znemožňuje jakékoliv straně sestavit stabilní vládu. Německo zvolilo stoprocentní pat, tvrdí deník a předpovídá zemi chaos a zablokování jakéhokoliv pokroku. Deník se také domnívá, že Gerhard Schröder udělá cokoliv, jen aby nemusel předat křeslo Angele Merkelové.

Die Tageszeitung zase vidí jediné řešení stávající situace, pokud Schröder a Merkelová uvolní prostor menším stranám. Podle francouzského listu Le Monde jedinou německou stranou, která dosáhla všech svých cílů je nová Levicová aliance. Ta se stala čtvrtou nejsilnější stranou a je dokonce před Zelenými. Protestní Levicová strana je pro současné strany velice nepříjemným sousedem, se kterým ovšem budou muset počítat, soudí francouzský deník Le Monde.

Také International Herald Tribune komentuje povolební matematiku. Přestože unie Angely Merkelové vyhrála volby, nárok na vedoucí pozici si dělají jak Merkelová, tak Gerhard Schröder. Také včera se oba předháněli v prohlášeních o tom, kdo má právo sestavovat vládu. Pravdou ovšem je, že ani jeden tábor nedostal od voličů jasný mandát. 450 tisíc hlasů, o které křesťanská unie Angely Merkelové převyšuje Schröderovy sociální demokraty, je hodně těsný výsledek. Obě formace ovšem historicky ztrácejí, a to je jasný signál, že je lidé považují za stále méně schopné vést zemi, soudí International Herald Tribune.

Severoamerický New York Times se věnuje včerejšímu udílení cen Emmy za nejlepší televizní tvorbu. Slavnostní ceremonie přinesla nejedno překvapení. V kategorii komediální seriál totiž nevyhrál favorizovaný pořad Zoufalé hospodyně, ale seriál Každý má rád Raymonda, jehož vysílání bylo letos v květnu po devíti letech ukončeno.

Patrně nostalgie za oblíbeným pořadem vynesla "Raymondovi" také jiná ocenění. V dalších žánrech se už překvapení nekonala, pokračuje deník. V kategorii dramatických seriálů podle očekávání zvítězil pořad Ztracen, který získal cenu také za nejlepší režii. Samotný ceremoniál hodnotí deník spíše kriticky. Večer se nesl ve znamení tragédie způsobené hurikánem Katrina na jihu Spojených států.

Patrná byla také snaha přitáhnout pozornost mladších diváků. Soutěž Idol Emmy nebo jiné pokusy o legraci ovšem vyzněly jaksi naprázdno a ze slavnostního ceremoniálu udělaly spíše trapnou podívanou, konstatují newyorské Timesy.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme