Zahraniční tisk komentuje prezidentské volby v Polsku

Donald Tusk složil zbraně příliš rychle. Násilí v Kongu pokračuje. Halloween už ovládl i britské ostrovy. Takové jsou titulky pondělního výběru zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Volbám v Polsku věnuje pozornost tisk v celé Evropě. Francouzský deník Le Monde se pozastavuje nad rychlostí, s jakou Donald Tusk ještě před oficiálními výsledky voleb gratuloval svému soupeři.

Žádný předvolební průzkum přitom nepředpokládal vítězství Lecha Kaczynského, naopak poslední průzkumy ukazovaly na velmi těsný výsledek, píše list.

Kaczynskému se jednoduše povedlo lidi vystrašit, všude mají občané z reforem strach. Navíc se ke konci kampaně uchýlil k útokům proti liberalismu, což mu vyneslo podporu populistů a fundamentálních katolíků.

Vítězství euroskeptika a tvrdého obránce polských práv Kaczynskeho povede dle listu Le Monde k tvrdší zahraniční politice Polska především vůči Německu, Rusku a zemím Evropské unie. Jeho zvolení nepřinese polsko-německým vztahům v následujících měsících nic dobrého, uzavírá list.

Americký deník New York Times kritizuje vlažný přístup amerických úřadů k případu sexuálního zneužívání civilistů spojeneckými vojáky v africkém Kongu, který otřásl světovou veřejnosti v březnu tohoto roku.

Nic nemůže zdiskreditovat OSN více než trvající zneužívání žen a dívek vojáky mezinárodních mírových misí. Dnes, téměř rok po šokujícím odhalení těchto zločinů v Kongu, nebylo uděláno skoro nic pro to, aby byly skončeny špinavosti, zneužívání a sexuální šovinizmus, konstatuje NY Times.

Úkolem OSN je pomáhat zemím zničeným národními nebo mezinárodními konflikty, obnovovat stabilitu, zajišťovat bezpečnost a nastolit právo. Je třeba vyslat jasný signál na všech úrovních, že sexuální násilí nemá ve spojeneckých misích místo a že každý pachatel bude vyšetřen a potrestán, zdůrazňuje list.

Tento týden uplyne 87 let od vzniku společného Československa. Dle průzkumu, který pro slovenský deník SME zpracovala agentura MVK, si 60 procent Slováků myslí, že vznik Československa roku 1918 byl správný a přínosný pro slovenský národ. Naopak 20 procent soudí, že mělo vzniknout svobodné Slovensko, a šest procent tvrdí, že Slováci měli zůstat součástí Uherska, rekapituluje slovenský deník výsledky ankety.

S postupem let se mění pohled Slováků na rozpad federace, píše dále slovenský list: Přestože od roku 1993 klesl počet Slováků, kteří s rozdělením nesouhlasí, konkrétně z 51 na 42 procent, zůstávají i dnes po 12 letech odpůrci rozpadu v mírné většině nad těmi, kteří rozpad schvalují. V závěru deník připomíná průzkum ze začátku letošního roku, který ukázal, že většina lidí v obou zemích je s výsledkem spokojená, ovšem lítost nad rozdělením federace je stále větší na Slovensku než v Česku.

V rakouském tisku figurují na prvním místě včerejší volby ve spolkové zemi Vídeň. Stránkami novin listovala tamní zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Americká podoba svatodušních svátků - strašidelný Halloween - už kraluje i na britských ostrovech, konstatuje britský deník The Independent. Zatímco dříve nám na oslavu stačila vydlabaná dýně, dnes se z Halloweenu stal zlatý důl pro obchodníky, pro které tento svátek znamená velmi příjemné zvýšení tržeb ještě před vánoční nákupní horečkou.

Britské obchodní řetězce letos nabízejí až čtyřikrát více čarodějnického a strašidelného zboží než minulý rok. Cílovými zákazníky jsou především děti, letos navíc ovlivněné blížící se premiérou dalšího zfilmovaného dílu Harryho Pottera. Nejrůznější kostýmy, cukrovinky a svítící duchové všech tvarů jsou však připraveny i pro velké. I dospělí Britové totiž podle listu The Independent rádi využijí Halloween jako důvod pro divokou maškarní party.

Martin Hromádka, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme