Zahraniční tisk komentuje rezoluci OSN o Sýrii

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o Sýrii. V německé v sociální demokracii zavládlo zděšení a zmatek. Inspektoři OSN odmítli návštěvu věznice na Guantanámu. Cesta Charlese a Camilly po Spojených státech Američany nezajímá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

International Herald Tribune dnes komentuje jednání Rady bezpečnosti OSN, konkrétně schválení rezoluce, která požaduje, aby Sýrie spolupracovala při vyšetřování vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Francie a Spojené státy, tedy navrhovatelé rezoluce, nakonec ustoupily od požadavku hrozby ekonomickými sankcemi. Díky tomu byla rezoluce nakonec jednomyslně schválena, píše deník.

Rezoluce vyžaduje, aby Sýrie spolupracovala s mezinárodním týmem vyšetřovatelů, dále aby znemožnila cestování osobám podezřelým z atentátu a zmrazila jim bankovní konta. Na nátlak Ruska a Číny nakonec z rezoluce vypadl požadavek sankcí v případě, že se Sýrie rezoluci nepodřídí. Také byla z dokumentu vypuštěna výzva, aby Sýrie ukončila podporu jakýchkoliv forem terorismu.

Už v předchozích dnech Sýrie ustoupila mezinárodnímu tlaku a oznámila, že zřídí vlastní vyšetřovací tým. Syrští představitelé ale zároveň západ a zejména Spojené státy obviňují, že se nesnaží o spravedlivé vyšetření a spolupráci, ale pouze o změnu vlády. Američané totiž z Damašku stáhli své diplomaty a se zemí prakticky nekomunikují, dodává International Herald Tribune.

Německé listy dnes píší o tom, že v sociální demokracii zavládlo zděšení a zmatek, který zřejmě poznamená i další politické strany. "Úhelný kámen" - tak dosud představitelé CDU označovali předsedu SPD Franze Münteferinga. Včera na svou funkci nečekaně rezignoval a zpochybnil i svou účast v nové vládě.

Za všechno může žena, Andrea Nahlesová, shoduje se německý tisk. Pětatřicetiletá sociální demokratka získala v tajném hlasování o obsazení funkce generálního tajemníka strany překvapivě 23 hlasů, proti 14 pro Kaja Wasserhövela, favorita předsedy Münteferinga.

Dnešní Handelsblatt si všímá zejména důsledků krize v SPD. Je to pro mě, pro nás nová situace, cituje list bavorského Edmunda Stoibera, který zvažuje, zda se nyní stěhovat do Berlína. Müntefering byl pilířem velké koalice. Berliner Zeitung vybočuje z řady, když si klade otázku: Je Andrea Nahlesová ženou, která svrhla Münteferinga?

Předseda SPD je populární mezi svými soudruhy, protože jako nikdo zná poměry a nálady ve straně, naslouchá členům a má raději pivo než víno, protože to nemá pěnu. Přesto i on může chybovat. Musel přece vědět, že levicové křídlo SPD, mladí sociální demokraté i ženy ve straně chtějí Nahlesovou do funkce, konstatuje ke krizi v německé SPD dnešní Berliner Zaitung.

Deník Washington Post se dnes věnuje sporům mezi americkou vládou a inspektory OSN o věznici Guantanámo. Američané totiž v pátek pozvali inspektory OSN na prohlídku věznice, aby vyvrátili obvinění některých organizací pro lidská práva, podle kterých se na Guantanámu špatně zachází s vězni. Ovšem má to jeden háček, poznamenává deník, inspektoři nemohou mluvit se samotnými vězni.

Kritika Američanů kvůli věznici Guantanámo je stále větší. Celkem je tam drženo na 500 vězňů, mnozí z nich jsou už čtyři roky bez jakéhokoliv obvinění. Před dvěma týdny se další vězeň pokusil o sebevraždu. Celkem se už pokusilo zabít 22 vězňů. Věznice je navíc podezřelá z psychického a fyzického mučení vězňů. Včera inspektoři oznámili, že pozvání americké vlády nepřijmou, pokud jim neumožní soukromý přístup k vězněným, uzavírá list Washington Post.

Britské Timesy se dnes věnují cestě následníka trůnu prince Charlese a jeho ženy po americkém kontinentu. Osmidenní zahraniční cesta začíná právě dnes v New Yorku, ovšem jak píše britský list, Američany prakticky nezajímá. Podle průzkumu veřejného mínění, které si nechal vypracovat deník USA Today, Camillu s Charlesem by chtělo vidět pouze 19 procent dotázaných. Naopak prince Harryho a Williama, syny Charlesovy předchozí ženy Diany, by ráda viděla třetina dotázaných.

To mluví za všechno, podotýká britský list. Přestože se Camilla hodně snaží, nikdy nedosáhne ani z poloviny obliby princezny Diany. Trefně to napsal jeden americký společenský magazín: Pokud by se v době britské návštěvy zároveň ženil Tom Cruise s Katie Holmesovou, tak by v novinách o Charlesovi a Camille nebyla ani zmínka, uzavírají britské Timesy.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme