Zahraniční tisk komentuje rezoluci OSN o Sýrii

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o Sýrii. V německé v sociální demokracii zavládlo zděšení a zmatek. Inspektoři OSN odmítli návštěvu věznice na Guantanámu. Cesta Charlese a Camilly po Spojených státech Američany nezajímá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

International Herald Tribune dnes komentuje jednání Rady bezpečnosti OSN, konkrétně schválení rezoluce, která požaduje, aby Sýrie spolupracovala při vyšetřování vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Francie a Spojené státy, tedy navrhovatelé rezoluce, nakonec ustoupily od požadavku hrozby ekonomickými sankcemi. Díky tomu byla rezoluce nakonec jednomyslně schválena, píše deník.

Rezoluce vyžaduje, aby Sýrie spolupracovala s mezinárodním týmem vyšetřovatelů, dále aby znemožnila cestování osobám podezřelým z atentátu a zmrazila jim bankovní konta. Na nátlak Ruska a Číny nakonec z rezoluce vypadl požadavek sankcí v případě, že se Sýrie rezoluci nepodřídí. Také byla z dokumentu vypuštěna výzva, aby Sýrie ukončila podporu jakýchkoliv forem terorismu.

Už v předchozích dnech Sýrie ustoupila mezinárodnímu tlaku a oznámila, že zřídí vlastní vyšetřovací tým. Syrští představitelé ale zároveň západ a zejména Spojené státy obviňují, že se nesnaží o spravedlivé vyšetření a spolupráci, ale pouze o změnu vlády. Američané totiž z Damašku stáhli své diplomaty a se zemí prakticky nekomunikují, dodává International Herald Tribune.

Německé listy dnes píší o tom, že v sociální demokracii zavládlo zděšení a zmatek, který zřejmě poznamená i další politické strany. "Úhelný kámen" - tak dosud představitelé CDU označovali předsedu SPD Franze Münteferinga. Včera na svou funkci nečekaně rezignoval a zpochybnil i svou účast v nové vládě.

Za všechno může žena, Andrea Nahlesová, shoduje se německý tisk. Pětatřicetiletá sociální demokratka získala v tajném hlasování o obsazení funkce generálního tajemníka strany překvapivě 23 hlasů, proti 14 pro Kaja Wasserhövela, favorita předsedy Münteferinga.

Dnešní Handelsblatt si všímá zejména důsledků krize v SPD. Je to pro mě, pro nás nová situace, cituje list bavorského Edmunda Stoibera, který zvažuje, zda se nyní stěhovat do Berlína. Müntefering byl pilířem velké koalice. Berliner Zeitung vybočuje z řady, když si klade otázku: Je Andrea Nahlesová ženou, která svrhla Münteferinga?

Předseda SPD je populární mezi svými soudruhy, protože jako nikdo zná poměry a nálady ve straně, naslouchá členům a má raději pivo než víno, protože to nemá pěnu. Přesto i on může chybovat. Musel přece vědět, že levicové křídlo SPD, mladí sociální demokraté i ženy ve straně chtějí Nahlesovou do funkce, konstatuje ke krizi v německé SPD dnešní Berliner Zaitung.

Deník Washington Post se dnes věnuje sporům mezi americkou vládou a inspektory OSN o věznici Guantanámo. Američané totiž v pátek pozvali inspektory OSN na prohlídku věznice, aby vyvrátili obvinění některých organizací pro lidská práva, podle kterých se na Guantanámu špatně zachází s vězni. Ovšem má to jeden háček, poznamenává deník, inspektoři nemohou mluvit se samotnými vězni.

Kritika Američanů kvůli věznici Guantanámo je stále větší. Celkem je tam drženo na 500 vězňů, mnozí z nich jsou už čtyři roky bez jakéhokoliv obvinění. Před dvěma týdny se další vězeň pokusil o sebevraždu. Celkem se už pokusilo zabít 22 vězňů. Věznice je navíc podezřelá z psychického a fyzického mučení vězňů. Včera inspektoři oznámili, že pozvání americké vlády nepřijmou, pokud jim neumožní soukromý přístup k vězněným, uzavírá list Washington Post.

Britské Timesy se dnes věnují cestě následníka trůnu prince Charlese a jeho ženy po americkém kontinentu. Osmidenní zahraniční cesta začíná právě dnes v New Yorku, ovšem jak píše britský list, Američany prakticky nezajímá. Podle průzkumu veřejného mínění, které si nechal vypracovat deník USA Today, Camillu s Charlesem by chtělo vidět pouze 19 procent dotázaných. Naopak prince Harryho a Williama, syny Charlesovy předchozí ženy Diany, by ráda viděla třetina dotázaných.

To mluví za všechno, podotýká britský list. Přestože se Camilla hodně snaží, nikdy nedosáhne ani z poloviny obliby princezny Diany. Trefně to napsal jeden americký společenský magazín: Pokud by se v době britské návštěvy zároveň ženil Tom Cruise s Katie Holmesovou, tak by v novinách o Charlesovi a Camille nebyla ani zmínka, uzavírají britské Timesy.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme