Zahraniční tisk komentuje severokorejský jaderný test

Přední stránky všech světových listů nadále plní komentáře k severokorejskému jadernému testu. Deníky se shodují na tom, že reakce Spojených států se dala očekávat, a odhadují, zda sankce budou účinné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Když mezinárodní komunita zvažuje uvalení tvrdých sankcí, pro Severní Koreu a její životní filosofii, založenou na samostatném a neomezeném rozhodování o vlastním osudu, to znamená vážnou výzvu. Nezbylo jí už mnoho přátel a, aby uživila 23 milionů lidí, závisí na pomoci zvenčí," upozorňuje International Herald Tribune.

"I kdyby sankce tvrdě dopadly na dlouhodobě trpící lid Severní Koreje, pozorovatelé se shodují na tom, že jen stěží dostanou severokorejský režim na kolena. Stejné rysy jeho politiky, které z něho udělaly mezinárodního vyvrhele - izolacionismus, totalitní kontrola občanů, talent využívat svou vlastní nepředvídatelnost a zahraniční sympatie vůči vyhladovělé populaci, to vše Kimovu režimu pomůže přežít rostoucí mezinárodní tlak. Je ovšem jisté, že blížící se zúčtování je velmi špatnou zprávou pro KLDR, kterou čeká zima," dodává International Herald Tribune.

Velkou pozornost amerického tisku vyvolalo včerejší vyjádření prezidenta George Bushe k dalšímu postupu vůči Severní Koreji po jejím pokusném jaderném výbuchu. Americké deníky přitom často porovnávají Bushovu zahraniční politiku s postupem předchozího prezidenta Billa Clintona.

Deník New York Times cituje Madeleine Albrightovou, podle které byl za Clintona svět bezpečnější. Bývalá americká ministryně zahraničí tvrdí, že díky konstruktivní politice tehdejší vlády nebyly žádné testy jaderných zbraní v Severní Koreji ani snahy o obohacování uranu. New York Times uvádí také výroky dalších odborníků o tom, že George Bush není ochoten přistoupit na méně dokonalé dohody se severokorejským režimem, aby se dosáhlo aspoň částečných omezení. Výsledkem je podle nich to, že teď není Severní Korea smluvně limitována ničím.

Deník Washington Post zas cituje prezidenta Bushe, který zdůraznil, že předchozí politika Clintonovy administrativy připouštějící dvoustranné rozhovory nefungovala. Pchjongjang především porušil dohodu z roku 1994, podle níž měl uzavřít jaderný reaktor a připustit mezinárodní kontrolu. Washington Post uzavírá obsáhlý článek slovy George Bushe o tom, že z toho plyne ponaučení a že nejlepší cestou, jak odvrátit Kim Čong-ila od jaderných zbraní je široký mezinárodní nátlak.

Izraelský deník Haaretz se obává "dominového efektu", který může růst severokorejské jaderné síly vyvolat: "Pokud Japonsko a Jižní Korea vyvinou vlastní jaderné zbraně, Austrálie nezůstane stranou. A pokud Severní Korea Smlouvu o nešíření jaderných zbraní poruší bez následků, Írán může dokonce urychlit své úsilí v oblasti jaderného zbrojení či dokonce uzavřít strategickou alianci se Severní Koreou, jedním z jeho hlavních dodavatelů nosičů, a pak může dojít i na obchod s jadernými zbraněmi," spekuluje izraelský deník.

K tématu se vyjadřuje také indický deník Deccan Herald: "Je načase, aby si hlavní jaderné mocnosti uvědomily, že právě jejich arzenál je důvodem, proč se mnohé ostatní země snaží získat jaderné zbraně. Usilovat o nešíření není dostatečné. Jaderné mocnosti musí sestavit jasný plán úplného jaderného odzbrojení," vyzývá indický deník.

Alexandr Pícha, Jana Samková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme