Zahraniční tisk komentuje střet velmocí o posílení strategického vlivu ve světě

Střet se týká Ruska, Spojených států, Francie, Střední Asie, Iráku, ale i České republiky. Všechny tyto oblasti jsou tématem komentářů světových deníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Česká delegace bude v úterý v Moskvě jednat o americkém radaru, který by chtěl Washington postavit na českém území. Zástupci ministerstev zahraničí a obrany a generálního štábu se setkají mimo jiné s náčelníkem ruského generálního štábu Jurijem Balujevským.

Ruský deník Izvestija v této souvislosti připomíná, že Moskva proti stavbě protiraketového deštníku v Polsku a České republice dlouhodobě protestuje. "Rusko nevěří americkým obavám z Íránu, kvůli kterému má radar vzniknout. Obává se toho, že se stavbou radaru naruší strategická rovnováha ve světě. Spojené státy navíc odmítly nabídku Moskvy, aby ke sledování Íránu využili ruskou základnu v Ázerbajdžánu," připomínají Izvestija.

Dodejme, že nabídku, že by Američané mohli využívat základnu v Ázerbájdžánu, vyslovil prezident Putin. Od samého počátku však byla považována spíš za diplomatický trik, u kterého ani ruský prezident nepředpokládá, že by na něj Američané přistoupili. Dohady o americké protiraketové obraně každopádně zapadají do teorie o novém kole bojů o sféry vlivu ve světě.

Český rozhlas informoval i o nedávném vojenském cvičení, které společně uspořádaly Rusko, Čína a jejich středoasijští spojenci z takzvané Šanghajské organizace pro spolupráci. Tisk se vrací i k této události. Například ruský deník The Moscow Times přitom tvrdí, že organizaci nejde jen o vojenské záležitosti. "Bezpečnostní význam spolupráce ve střední Asii jistě roste, ale energetické, ekonomické, sociální a humanitární zájmy jsou stejně důležitou součástí agendy. Navíc by bylo velmi zjednodušující vidět organizaci jako alianci, jejíž jediný cíl je vyrovnat síly se Spojenými státy a poskytnout pomoc zemím, které se stavějí proti americké politice - jako je například Írán. Taková interpretace jenom odráží obavy a noční můry určitých politiků a odborníku na Západě, ale rozhodně ne cíle členů Šanghajské organizace," tvrdí autor ruského komentáře.

Podle The Moscow Times jde vlastně o novou fázi boje o vliv ve Střední Asii. Opět můžeme citovat: "Západ se obává vlivu Ruska na středoasijský region. Má tu totiž své zájmy a chce ho také ovládat. Vojáci Spojených států jsou tu přítomni bez ohledu na zájmy Moskvy v regionu. Pro Evropu je zase velmi důležitý přístup k přírodnímu bohastství regionu - hlavně ropě a zemnímu plynu. Zatím je totiž v tomto ohledu závislá na Rusku," připomíná The Moscow Times.

V pondělí navštívil iráckou metropoli Bagdád francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Stal se prvním takto vysokým politikem Paříže, který do země zavítal od svržení Saddáma Husajna před čtyřmi lety. Zapadá i tato událost do boje o vliv na Středním východě? Určitě se to nedá vyloučit. Připomeňme třeba čerstvé a stále poněkud zastřené angažmá Francie v Libyi. Jak tuto kauzu, tak Kouchnerovu cestu do Iráku každopádně média označují za jasný důkaz změny francouzské zahraniční politiky po zvolení Nicolase Sarkozyho prezidentem. Na návštěvu šéfa francouzské diplomacie v Bagdádu se touto optikou dívá i saúdskoarabský deník Arab News.

Přechod od přihlížejícího, který má téměř radost z amerických potíží v Iráku, k připravenosti se zapojit a pomoci zemi řešit její problémy není změnou, která by potěšila každého. Ale držet se zpátky a říkat, že Američané se do tohoto chaosu zapletli sami a sami se z něj musí také dostat, to není žádná morální zásluha. Sarkozy a francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner ukázali při svých pokusech zprostředkovat mír v súdánském Dárfúru, v Libanonu a teď v Iráku, že politická morálka nespočívá ve lpění na minulých politických bitvách nebo etických vítězstvích, ale angažovat se teď a tady a udělat něco pro zlepšení života lidí. To je opravdová politická odpovědnost v akci.

Můžeme si být jisti, že v určité konkrétní věci budou Francie a USA opět pevně stát proti sobě na opačných stranách plotu. Ale teď je tu protnutí zájmů. Určitě přinejmenším směrem k Blízkému východu. Zda je efektivní nebo vítané, to je jiná věc, uzavírá ve svém úterním vydání saúdskoarabský list Arab News.

Jaromír Janev, Petra Steinerová, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme