Zahraniční tisk komentuje volební klání v Norsku a Německu

Norské volby byly zdravé pro demokracii. Merkelová možná plánuje odstřel stínového ministra financí. Izraelský deník o odsunu z pásma Gazy. Nepokoje v Severním Irsku očima britských novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Norský deník Aftenposten komentuje parlamentní volby v této severské zemi. Výsledky hlasování ještě nebyly v době vydání novin známy, a tak se deník zamýšlí nad agitační kampaní, která volbám předcházela.

Byla dobrá, pochvalují si. Voliči se totiž mohli rozhodovat mezi dvěma jasnými alternativami. Narozdíl od předchozích let. Norové si tehdy mohli vybrat jen mezi stranami, které čekala menšinová vláda. Současný stav je pro naši demokracii rozhodně zdravější, uzavírá Aftenposten.

Německé volby se blíží, a tak se boj na politické scéně přiostřuje. Podle listu Financial Times Deutschland se Angela Merkelová možná pokusí potopit svého kontroverzního stínového ministra financí Paula Kirchhofa. Ten děsí část populace návrhem jednotné pětadvacetiprocentní daně. Deník ale připomíná, že šéfka CDU si tím nepolepší.

Přiznala by, že Schroderova SPD měla v předvolebních diskuzích pravdu, když kritizovala reformu daňového systému. Navíc by se znemožnila před vlastními voliči. Ti totiž doufali, že křesťanští demokraté přinesou do německé politiky trochu kuráže, vysvětlují Financial Times Deutschland.

Odchod izraelských vojáků z pásma Gazy, to je téma pro izraelské deníky. Poprvé za svou existenci se Izrael posouvá od ideologie k pragmatismu, píše tamní deník Hárec. Bývalý americký politik Henry Kissinger říkával, že Izrael nemá zahraniční politiku, jen tu domácí. Premiér Ariel Šaron mu teď dal pádnou odpověď. Historický odsun z Gazy dokazuje, že Izraelci mají snahu budovat stálé hranice s Palestinou.

Pokud Palestinci chtějí vlastní stát, mají ho mít a nebude to žádný sen, chystá se říci izraelský premiér národu. To všechno by se nikdy nestalo, nebýt smrti Jásira Arafata, poznamenává k tomu deník Hárec. Ať už zemřel na otravu nebo na AIDS, sám byl travič dobrých vztahů mezi Židy a Araby. Ne náhodou se na něj po jeho smrti tak rychle zapomnělo, vysvětluje list.

Nezaměstnanost a boj proti ní, těmito tématy se zabývá dnešní rakouský tisk. Z deníku Kurier vybírala naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Britský deník Guardian se zamýšlí nad příčinami násilí, které se minulý týden událo v Severním Irsku. Události posledních dnů nesmíme chápat jako trochu šílení na konci léta. Víkendové střílení, při kterém přišel o život jeden člověk, vyprovokovali protestanští Oranžisté. Uspořádali totiž několik pochodů na oslavu třístého výročí vítězství nad katolíky.

Vypadá to jako návrat problémů, zní to jako návrat problémů, tak se budeme muset smířit s tím, že to také je návrat problémů, upozorňuje britský deník. Jediný rozdíl je, že teď je nezpůsobují nacionalisté, ale loajalisté. Ti jsou ale také ozbrojení, takže je nesmíme podceňovat. Je čas, aby loajalističtí politici ukázali pevnou ruku, nabádá britský Guardian.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme