Zahraniční tisk komentuje vyjádření Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která nevyšle své pozorovatele na ruské volby

Proč nevyšle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě své pozorovatele na ruské volby? Proč prezident George Bush je stále schopen na své jméno shromažďovat do předvolební pokladny republikánů peníze? To jsou příklady otázek, které si kladou zahraniční média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nevyšle své pozorovatele na ruské volby. Toto rozhodnutí OBSE překvapilo přední světové deníky. Co k tomuto nezvyklému kroku OBSE vede?

Má to být odpověď na omezení počtu pozorovatelů na sedmdesát a na obstrukce spojené s vydáváním víz. Rakouský deník Der Standard k tomu píše: "Podle příkladu šéfa Kremlu Vladimíra Putina se většina vůdců bývalých sovětských republik pokouší pozorovatele postavit pod kontrolu. Vlády, jak míní Rusové, mohou diktovat, za jakých podmínek je možné volby, hlasování i počítání hlasů kontrolovat. To by ovšem byl konec společenství politických hodnot. V některých členských státech OBSE ale už po léta k jejich erozi dochází."

Za správné označuje rozhodnutí OBSE Německo. Německý deník Berliner Zeitung k tomu říká: "Rozhodnutí je to správné, ale nepotěší. Je správné proto, že sedmdesát pozvaných pozorovatelů OBSE by nemohlo splnit svoje poslání. Bylo by jich málo a přišli by moc pozdě, aby mohli prověřit dodržení demokratických standardů v zemi, která se rozprostírá přes jedenáct časových pásem a má sto milionů voličů. Nepotěší ale to, že pozorovatele OBSE přijdou o poučné divadlo. Nebudou moci na vlastní oči vidět, jak se jedna země už dávno rozloučila s demokratickými a právními normami a mění se potěmkinovskou vesnici."

Internetový server Politico konstatuje, že prezident George Bush, ač neoblíben u veřejnosti, je stále schopen na své jméno shromažďovat do předvolební pokladny republikánů peníze. A to nemálo. "Přestože voliči jsou nešťastní ohledně irácké války prezident George Bush je stále ještě dost populární u republikánů, aby shromáždil letos pro stranu více peněz než ve stejném čase posledních voleb. To je velká rána teorii, že Bush je neoblíbený a v defenzívě. Straničtí sponzoři stále proudí na akce, kde je Bush hlavní osobou," uzavírá server.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme