Zahraniční tisk komentuje výsledky voleb do australského parlamentu

Vítězství opoziční labouristické strany Kevina Rudda v australských parlamentních volbách - to je hlavní téma dnešního zahraničního tisku. Listy také zaujal nevídaně prosperující obchod s balenou vodou v Afghánistánu - točí se v něm prý přes sto miliónů dolarů. Zahraniční pracovníci, vojáci i vládní představitelé se totiž bojí kontaminované vody z místních zdrojů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ve volbách do australského parlamentu zvítězila opoziční labouristická strana Kevina Rudda, který tak po jedenácti letech v premiérském křesle vystřídá konzervativce Johna Howarda. Australské listy uznávají, že odcházející ministerský předseda přivedl zemi k nebývalému hospodářskému růstu. Dnešní Sydney Morning Herald ale podotýká, že jeden předpoklad se mu nevyplatil - a sice že voliči myslí jen na své peněženky. Více už naše spolupracovnice v Sydney Pavla Hůlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Hůlová: Australské deníky komentují výsledky parlamentních voleb

Dění v Austrálii komentují i evropské noviny. Obrat v postoji ke Kjótskému protokolu považuje za významnou změnu například britský deník Financial Times, který si všímá i změny kursu ve vztahu k Iráku. "Americký prezident George Bush ztratí věrného zastánce svého pomýleného blízkovýchodního dobrodružství. Stahování pětisetčlenného australského sboru sice nemá příliš velký vojenský význam, zato politický rozhodně," píše The Financial Times.

Australsko-americké vztahy v souvislosti s výsledky australských voleb komentují také americké listy. List New York Times připomíná v souvislosti s Howardovou porážkou podobný osud jiných Bushových evropských spojenců - například bývalého španělského premiéra José María Aznara. Christian Science Monitor je ale pro změnu přesvědčen, že australsko-americkým vztahům se tímto otevírají nové možnosti: "Kevin Rudd je prvním vůdcem ze západní země, který dokáže hovořit s čínskými politiky jejich vlastním jazykem. Může tak pomoci zprostředkovat hlubší vztahy mezi Spojenými státy a Čínou," soudí list.

A ještě jednou evropské noviny - Timesy upozorňují, že Austrálie možná dá pod vedením nové vlády sbohem britské královně. List připomíná, že Kevin Rudd slíbil uspořádat referendum o dalších vztazích vůči britské monarchii a dodává, že plebiscit by se mohl uskutečnit už v roce 2010.

Na závěr ještě stručný pohled na stránky kanadských novin - deník National Post připravil čtenářům malý kvíz: "Hádejte, komu se nejvíce daří v Afghánistánu?" Pakliže jste list nečetli, pak vězte, že prý prodejcům balené vody. "Severoatlantická aliance se totiž bojí kontaminované vody z místních zdrojů, a tak její vojáci tak musí zásadně používat jen vodu balenou, třeba i na opláchnutí kartáčku po čištění zubů," píše deník s tím, že když sečteme všechny vojáky, připočteme zájemce o balenou vodu z řad zahraničních pracovníků nebo vládních představitelů, vyjde nám ohromující číslo - v obchodu s balenou vodou se prý točí přes sto miliónů dolarů. "Výrobny plastových lahví teď v Afghánistánu najdete pomalu na každém rohu," píše deník a dodává: "Přitom podle zprávy OSN jen každý čtvrtý obyčejný Afghánec má přístup k bezpečné pitné vodě," konstatuje kanadský National Post.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme