Zahraniční tisk komentuje výsledky voleb v Řecku

Řecké volby, reakce americké administrativy na zdravotně závadné hračky z dovozu a vývoj na irácké politické scéně - tři témata z pondělních světových deníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V předčasných parlamentních volbách v Řecku těsně zvítězila konzervativní Nová Demokracie dosavadního premiéra Kostase Karamanlise. Volby se uskutečnily krátce po děsivých požárech na Peloponésu, které si vyžádaly 65 lidských životů. Mělo to nějaký vliv na rozhodování voličů?

Nejspíš ano, aspoň podle komentátorů. Do parlamentu se díky tomu dostaly menší politické strany, které překonaly tříprocentní hranici hlasů. Požáry ale také - možná paradoxně - uškodily opozičním socialistům.

Úspěch menších stran má ale podle německého deníku Der Tagesspiegel hořkou příchuť. Podle předběžných výsledků získaných u východu z volebních místností se poprvé do parlamentu dostane krajně pravicová strana Laos europoslance Giorgose Karatzaferise, která je antisemitská a nepřátelská vůči cizincům, píše list.

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung označuje výsledek řeckých voleb za velkou porážku socialistické opozice. Šéfovi strany PASOK Jiorgosu Papandreovi vyčítají jeho straničtí rivalové neschopnost zužitkovat téma rozsáhlých požárů. Syn bývalého premiéra Andrease Papandrea také nedokázal voliče přesvědčit, že může nabídnout skutečnou alternativu. Odborníci teď očekávají, že levicový PASOK stojí před obtížnými časy a vnitrostranickým napětím, uvádí deník.

Jako perličku z řeckých voleb přináší německý deník Rheinische Post vzpouru řeckých voličů na ostrově Lipsi. Účast v parlamentních volbách je v Řecku povinná. Ale 500 obyvatel ostrova ležícího v Egejském moři poblíž tureckého pobřeží se rozhodlo, že volební místnost ani neotevře, a to na protest proti mizernému lodnímu spojení s jinými ostrovy a s pevninským Řeckem.

V letních měsících funguje jen jeden spoj za týden, v zimních měsících je to údajně ještě horší. Řecká turistická centrála už na úřady naléhala, aby dopravu na odlehlé a málo lidnaté ostrovy řešily. Nicméně jak vidno z reakce tamních voličů, zatím se nic nezměnilo, konstatuje deník Rheinische Post.

V Evropě i ve Spojených státech se v poslední době objevila řada zdravotně závadných výrobků, například čínské hračky. Americká administrativa se proto rozhodla vypracovat takzvané strategické zásady, které by měly zaručit bezpečnost dovážených produktů. Podrobná pravidla budou známá až v listopadu. Je to vlastně první snaha kontrolovat dovážené zboží už před tím, než se dostane do země.

Americké deníky to samozřejmě vítají. The New York Times píše, že je to bezpochyby lepší, než dodatečně stahovat závadné výrobky z trhu. List ale odhaduje, že nebude lehké kontrolovat zboží už před dovozem. Administrativa musí jiné donutit zahraniční výrobce, aby do svých továren pustili americké kontrolory. A často nebude snadné dovážené zboží odmítnout.

Teprve pod americkým tlakem Čína s opožděním podepsala dokument, který zakazuje používání olověných barev na hračky vyvážené do Spojených států a vynucuje přísnější kontrolu vývozu, napsal list. Zároveň ale dodává, že veškerá přísná pravidla mohou vzít za své, když administrativa neposkytne dodatečné peníze kontrolním institucím. A k tomu se zatím vláda příliš nemá, dodává deník New York Times.

Deník Washington Post komentuje další proměnu irácké politické scény. Skupina šíitského duchovního Muktady Sadra opustila šíitský vládní blok. Údajně proto, že vláda premiéra Núrího Málikího neplní jeho požadavky, například na stanovení časového rozvrhu pro odchod amerických jednotek z Iráku.

Washington Post připomíná, že Málikímu tak chybí do většiny v parlamentu už třicet poslanců, ale zatím mohou chybějící zákonodárce nahradit malé strany. Málikího vládu už také dříve opustil sunnitský politický blok. Podle deníku je zřejmé, že v Iráku se přeskupují politické síly. Staré aliance se drolí a nové se utvářejí, píše. To pravděpodobně zmaří všechny americké pokusy o politickou dohodu, dokud politická "škatulata hejbejte se" neskončí.

Jistou světlou stránkou věci je, že přeskupování může mít kladný vliv na vznik pevnějších koalicí, které by mohly být ochotnější ke kompromisu. Bude to ale také znamenat zdržení, které zvětší frustraci ve Spojených státech. Ty přitom doufaly, že vláda národní jednoty přiměje šíitské i sunnitské extremisty, aby zastavili boje a vstoupili do politiky, píše Washington post.

Martin Hromádka, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme