Zahraniční tisk komentuje žádost Britů o vydání Lugového

Londýn chce, aby Moskva vydala bývalého agenta KGB Andreje Lugového. Británie připravuje zpřísnění protiteroristického zákona. To jsou některá témata, která zaujala komentátory zahraničních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Británie žádá Rusko o vydání Lugového. Je totiž hlavním podezřelým z vraždy Alexandra Litviněnka, také bývalého agenta. Ruský deník Izvestije k tomu píše: Londýn chce, aby Moskva vydala Lugového, protože je podezřelý z trestného činu. Současně ale nechává na svém území člověka, kterého ruské úřady podezřívají z pokusu o státní převrat, tedy Borise Berezovského. Londýn by si proto měl zamést před vlastním prahem a řídit se tím, co sám říká, konstatuje deník Izvestija.

Britští komentátoři si dnes vybrali jiné téma - nový protiteroristický zákon. Podle návrhu by policisté získali ještě více pravomocí, než mají teď. Deník Daily Mirror dodává: Na začátku 80 let mohli policisté kohokoli zastavit, prohledat a zadržet v rámci prevence proti zločinu. Nakonec to ale dopadlo tak, že policisté zákon používali hlavně proti mladým černochům. Teď hrozí, že se bude historie opakovat - v rámci boje proti terorismu. V nevýhodě ale zůstanou tentokrát muslimové, uzavírá dník.

List The Guardian zase konstatuje, že už teď je kontrola lidí v Británii na hranici osobní svobody. Až sem jsme to dopracovali. Dopravní strážníci s miniaturními kamerami na hlavách bojující proti zločinu a zároveň nahlížející dívkám za výstřih. Průmyslové kamery ječící na chuligány odhazující odpadky. Vzduch je prosycený magickými atomy wi-fi, doslova vdechujeme novou technologii. A nyní laskavě na okamžik položte konec vašeho zvláštního ukazováčku na tento skenovací přístroj, ano, to je ono, a na momentík nechte svá zvláštní oční víčka otevřená, zatímco snímač duhovky provede záznam, ano, je to krásné.

A nyní probereme vaše předchozí úvěrové transakce a sestavíme grafikon vaši zvláštní koupěschopnosti. Zatímco budeme čekat na výsledek, vsuňte si sluchátka do vašich zvláštních oušek, jsou to sluchátka bílá, růžovoučká, modrá, olivová, vyberte si barvu, která vaší zvláštní osobnosti nejlépe vyhovuje, a zaposlouchejte se do vašeho vlastního výběru hudby zatímco náš počítač v pozadí tiše vrní. Cítíte se pohodlně? Chcete si lehnout? Máme pro vás tisíc polštářů, z nichž si můžete vybrat. Vyberte si ten, který nejlépe vystihuje vaši osobnost. Zavřete oči a opakujte si: jste zvláštní, dodává Charlie Brooker v článku v listě Guardian.

Na předních stranách evropských deníků se objevila také zpráva o tom, že v Kanadě bylo pět žen vysvěceno na římskokatolické kněží. Rakouský deník Die Presse konstatuje, že se rovnoprávnost konečně dostává také do církve, i když Vatikán vysvěcení žen naprosto odmítl. Katolická církev by se měla přestat bát, nebo postupně ztratí své příznivce, komentuje Die Presse.

Zajímavé je, že italští novináři si této zprávy nevšímali. Zaujalo je něco úplně jiného, jak potvrzuje naše spolupracovnice v Římě Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi cituje z italského tisku

Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme