Zahraniční tisk komentuje zadržení "piráta z Prahy"

Viktor Kožený je ve vazbě. Prezident George Bush je v zajetí minulosti, jeho projev připomínal dobu před čtyřmi lety. Největší středoevropská řeka Dunaj se stává odpadkovým košem. To jsou některá témata pátečních zahraničních novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britské Financial Times si všímají zadržení českého finančníka Viktora Koženého na Bahamách. Američané ho obvinili ze snahy podplácet ázerbajdžánské úřady při tendru na tamní státní ropnou společnost. Rozhodnutí znamená důležitý krok v případu, který sahá až k nejvyšším členům ázerbajdžánské vlády. A zajímá hodně amerických investorů.

Autorem celého plánu byl Viktor Kožený, známý jako pirát z Prahy, píše britský list. Ten chtěl, ve spolupráci se švýcarskou firmou Omega a vlastní společností Oil Rock skoupit kupóny na privatizaci ázerbajdžánské státní společnosti Socar, které tamní obyvatelé dostávali zdarma. Socar byl klenotem celé ázerbajdžánské privatizace. Spolupracovníci Viktora Koženého koupili kupóny o hodně levněji, než je jejich skutečná cena, vysvětluje list.

Nejsmutnější na celé události je úloha ázerbajdžánských úřadů. Ty dostaly dvě třetiny všech skoupených kupónů a jak řekl prokurátor případu Majkl García, úřady se v podstatě zúčastnily bezostyšné krádeže národního bohatství suverénnímu státu, píše Financial Times.

Bílý dům varuje newyorčany před možnými útoky v metru. Prezident Bush nejnovější události doprovodil proslovem, ve kterém zmiňoval hrozbu terorismu, informuje americký deník New York Times. Jenže místo, aby americký prezident mluvil o posledních varováních, vrátil se k rétorice z doby po útocích na newyorská dvojčata. To byl vrchol jeho prezidentské kariéry. Včera se zdálo, jako by pořád žil v roce 2001, kritizuje deník.

Jako by četl starý, ale dobře známý scénář. Přitom není důvod současnou situaci dramatizovat. Řidiči metra jen byli varováni před případným teroristickým útokem. To, že George Bush mladší nemůže překonat svou velkou chvilku, nás znervózňuje. Horší ale je, že využívá bolesti a ran, které nám boj s terorismem způsobil. Jen z cynismu, vadí newyorským Timesům.

Deník Pravda se věnuje dění ve Slovenské televizi. Všímá si smlouvy, kterou uzavřelo vedení veřejnoprávního média s bulvárním deníkem Nový čas. STV vsadila na bulvár kvůli sledovanosti. Před hlavní zpravodajkou relací vysílá relaci plnou drbů. Deník dodává informace bulvárního charakteru a propaguje televizi. Ta zase na oplátku prozrazuje Novému času podklady pro pikantní reportáže o šéfech a moderátorech. List Pravda toto nezvyklé spojení označil za Krásku a zvíře. Z článku cituje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Největší středoevropská řeka Dunaj už dávno není tak modrá. Jak píše deník International Herald Tribune, s řekou se už desetiletí zachází špatně. Jako třeba v Srbsku. Asi sto metrů od řeky Sávy tam na jednom místě stojí sklad uhlí tepelné elektrárny Nikoly Tesly. Uhlí se pomalu vstřebává do řeky, která pak ústí do Dunaje. Ten se stává odpadkovým košem plným materiálů škodlivých lidskému zdraví. Těžké kovy, sírany nebo oxid železitý jsou jen některé z nich. Většina zemí, kterými Dunaj protéká, jeho vyčištění oddaluje. Podle nejnovějšího výzkumu maďarského centra životního prostředí je to na řece znát.

Ekosystémy bažin, přirozených čističek vody, většinou už zanikly. Na Dunaji je tak jen asi šest čistých míst. A ty jsou spíš výjimkou. Sedmdesát procent vzorků dunajské vody obsahuje DDT a pesticidy, které jsou už desetiletí zakázány. Vypadá to, jako by si jednotlivé vlády řekly, že bývalý středoevropský symbol stejně chřadne, tak proč ho nevyužít jako průmyslovou dálnici, rozčiluje se deník International Herald Tribune.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme