Zahraniční tisk komentuje zmařené útoky v Německu

O čem píše zahraniční tisk? Podíváme se hlavně do německých novin, které zeširoka komentují teroristické útoky zmařené spolkovou policií. Tisk samozřejmě vzpomíná i na Luciana Pavarottiho, slavného italského operního zpěváka, který dnes v noci zemřel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německá policie včera zatkla tři muže, kteří měli připravovat "nové 11. září", tedy masivní teroristické útoky. Jejich cílem měly být americké cíle v Německu. U těch tří zatčených mužů to sice zdaleka nekončí protože policie pátrá po dalších skoro deseti podezřelých.

Lidé v Německu si nicméně mohou oddychnout. Bezpečnostní systém země funguje dobře, policisté dokázali útokům zabránit, konstatuje deník Westdeutsche Zeitung a dodává, že spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble včera pozdě večer ve vysílání stanice ZDF prohlásil, že něměcké bezpečnostní složky nemají podezření na žádný další takto rozsáhlý útok, který by teroristé v zemi připravovali.

Deník Die Welt si zase všímá toho, že mezi útočníky byli dva rodilí Němci. Lidí, kteří v zemi konvertují k islámu, podle autora článku přibývá. Die Welt konkrétně píše: Lidé, kteří k islámu konvertují, jsou často fanatičtější, než ti, kdo jsou v této víře vychováváni. Někteří psychologové to označují slovy, že jsou to stopadesátiprocentní muslimové.

Podle studie přijímají tuto víru v Německu nejčastěji lidé, kteří jsou v určité životní krizi. Islám se jim zdá jako jednoduché řešení. Navíc nabízí jasná pravidla a každodenní rutinu, která uklidňuje, konstatuje Die Welt. Zajímavé také je, že k islámu v poslední době konvertují spíše ženy. Jsou do v drtivé většině případů ty, které se vdaly za arabského muže, uzavírá deník.

V souvislosti s terorismem se vždycky objevuje také otázka občanské svobody. Bránit se proti útokům totiž znamená zavést rozsáhlá preventivní opatření. A ta představují velký zásah do života běžných lidí.. Úplně stejná debata začala znovu i tentokrát.

Podle listu Luxemburger Wort zmařené útoky v Německu ukazují, že nebezpečí terorismu není virtuální, nýbrž naprosto reálné. Evropa na něj ale stále není duševně připravená. Deník připomíná snahy německého ministra vnitra Schäubleho, který chce protiteroristická opatření významně posílit. Dokonce do té míry, že ho mnozí obviňují z útoků na občanskou svobodu. V souvislosti s terorismem se vždycky poměřuje na miskách vah svoboda a bezpečnost občanů. Svoboda je velká hodnota, lidský život ovšem taky, uzavírá svůj dilematický komentář Luxemburger Wort.

Luciano Pavarotti, muž se zlatým hlasem, jedna z největších operních hvězd vůbec, dnes v noci zemřel. Bylo mu 71 let. Jak ho připomínají zahraniční média? Začněme citací z německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung: Pavarottiho nástupy na vysoké A a potom vysoké C, které dokázal ve svých nejlepších letech udržet až 10 vteřin, z něj udělali uznávaného hlasového akrobata ve všech operách na světě. Jenže Pavarotti zpíval i na fotbalových stadionech, natáčel desky se Stingem nebo Eltonem Johnem. Dostal operu mezi lidi, připomíná Pavarottiho zásluhy Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Server BBC dodává, že italský tenor také velice dbal na výchovu mladých zpěváků a zakládal pro ně konzervatoře v řadě zemí světa. Když v roce 2004 dozpíval poslední představení Pucciniho Toscy v newyorské opeře, sklidil jedenáctiminutové ovace vestoje. O rok později pak oznámil, že se s publikem rozloučí závěrečným turné ve 40 městech po celém světě. Tuhle jeho poslední cestu už ale poznamenala postupující nemoc, která ho dnes v noci přemohla, uzavírá Pavarottiho nekrolog britská BBC.

Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme