Zahraniční tisk má těžkou hlavu z Palestiny a z ekologie

Dnešní zahraniční tisk rozebírá ze všech stran vážnou situaci na Blízkém východě, domýšlí dlouhodobější důsledky současného postupu amerických prezidentských kandidátů, věnuje se ekologickým hrozbám, o nichž se sice jedná, ale neřeší se, a také si všímá podnikatelského pádu legendárního pilota Formule 1 Nikiho Laudy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eskalace násilí na Blízkém východě začíná opět plnit první stránky zahraničních deníků. Liberální izraelský „Haaretz“ na pozadí pumového atentátu v městě Hadera varuje: Historie násilí na Blízkém východě nám připomíná, že zabíjení vede zase jen k dalšímu zabíjení a že šílenství smrti a ničení kontrolu tohoto dění stále víc ztěžuje. Politika výhrůžných gest, která se už v minulosti ukázala jako chybná, by i teď mohla být zcela nemístná. Stejně jako je nesmyslná výstavba dalších domů v židovských osadách na palestinských územích, mohla by nynější eskalace a odvetná reakce izraelské armády vyvolat jen další vlnu násilí.

Mezinárodní diplomacie podle římského listu „Il Messagero“ sice stále zdůrazňuje své obavy nad situací na Blízkém východě, ale ve skutečnosti jak USA a Evropa, tak i arabské státy jsou jako ochromené a neschopné najít vhodnou odpověď na trvající krizi v Palestině. Tragické události tohoto konfliktu se množí s takovou rychlostí, že to připomíná skutečnou válku. Vyostření násilí však politicky nahrává izraelské opozici, která už otevřeně žádá Barakovu abdikaci a nové volby, uvádí „Il Messagero“.

K pokračujícímu volebnímu patu při sčítání hlasů v USA poznamennává nizozemský „Algemeen Dagblad“, že tón George Bushe a jeho právníků je stále ostřejší a nabývá přímo nebezpečných forem. Politikové, kteří odmítají akceptovat kontrolu zákonů prostřednictvím soudců, vyslovují zároveň nedůvěru demokratickému právnímu řádu. Přesně to dělá Bush. Možná se stane prezidentem, ale pak bude jeho heslo „sbližovat lidi“ už jen prázdnou frází.

Znepokojivé na tom je - navazuje švýcarský „Tages-Anzeiger“ - že politikové prakticky nediskutují o tom, jak zabránit volebnímu debaklu v roce 2004. A nejde vůbec o to, že se Američané letos nedokázali rozhodnout mezi Bushem a Gorem. Vzhledem ke kvalitě obou kandidátů ani neměli jinou možnost.

Bush zatím stále bojuje s dilematem své politické legitimity, pokračují v tématu britské konzervativní „Timesy“. I když zatím neustále vedl, zdá se, že by mohl být poražen v případě, kdyby lokální volitelé se známým politickým zaměřením přisoudili voličské hlasy Bushovu rivalovi. Většina republikánů i demokratů by to považovala za falšování voleb. Al Gore si také určitě nepřeje vstoupit do Bílého domu za takových okolností, soudí „Timesy“.

Každou vteřinu se do zemské atmosféry vypouští dalších 14 tun skleníkových plynů, píše na pozadí mezinárodní konference o světovém klimatu dánský deník „Politiken“. Až dnes ministři životního prostředí z celého světa konferenci v Haagu ukončí, bude atmosféra „bohatší“ o dalších 3,6 milionů tun škodlivých emisí. Pokud se pokračující oteplování Země někdy v budoucnu přece jen nezastaví, budou muset bohaté průmyslové země konečně přestat se svým pokrytectvím. Je skandální, že nejrozvinutější státy ujednání z Kyota z roku 1997 dosud neratifikovaly. Stejně tak chudé země, které jsou změnami světového klimatu postiženy nejvíce, zatím nepostřehly nic z krásných slibů průmyslových států o přechodu jejich energetického zásobování na ekologičtější zdroje a technologie, uzavírá dánský „Politiken“.

Francouzská „La Tribune“ se zabývá rozsudkem o možné „filtraci“ webových stránek neonacistů v Internetu a mimo jiné uvádí: Pařížský soudce Jean-Jacques Gomez je určitě „nejdražším“ správním úředníkem světa. Poté, co v pondělí přinutil systém „Yahoo“ filtrovat přístup k prodejní webové stránce nacistických předmětů, ztratil slavný internetový portál čtvrtinu své hodnoty na burzách, to jest „pouhých“ osm miliard dolarů. Ovšem existující filtrační techniky jsou zatím účinné asi jako napjatá síť na chytání much. Z právního hlediska však mohou být důsledky nedozírné. Pokud by Yahoo přijaté rozhodnutí ignorovala, bude tato firma v USA nepochybně soudně stíhána, uvádí „La Tribune“.

K odchodu známého rakouského automobilového závodníka Nikiho Laudy z vedení letecké společnosti „Lauda-Air“ kvůli nedodržování zásad v oblasti akcií poznamenal vídeňský liberální „Der Standard“. Je to logický důsledek bezpočtu jeho autoritativních právních přestupků, bez ohledu na to, že firma „Lauda-Air“ nepatřila pouze jemu, ale i jiným akcionářům, mimo jiné i rakouské letecké společnosti AUA. Když si například vzal Lauda do hlavy, že poletí nějakou trasu, pak se létala bez ohledu na to, zda byla ekonomická či nikoli. Šel prostě hlavou proti zdi, vědom si toho, že v očích široké veřejnosti je stále něco jako národní hrdina. A hrdiny nelze tak snadno likvidovat - to vytváří zemi špatnou image. Vycházelo to, dokud firma prosperovala. Teď však - hrdina sem, hrdina tam - museli akcionáři i AUA jednat, protože citelné ztráty postihují všechny stejně, uzavírá vídeňský „Der Standard“.

Michal Kopeček, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme