Zahraniční tisk: Na George Bushe v Gruzii údajně někdo hodil granát

Historicky první návštěva prezidenta Spojených států George Bushe v Gruzii, ratifikace euroústavy rakouským parlamentem a ochrana švýcarských ledovců, to jsou hlavní témata, jimž se věnuje dnešní zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Prezident Spojených států George Bush včera navštívil Gruzii. Americké deníky ale více než o jeho projevech píší o údajné bombě, kterou prý po Bushovi někdo hodil. Pravděpodobně se jednalo o ruční granát, předmět dopadl asi 30 metrů od místa, kde prezident stál, uvádí USA Today. Předmět zaregistrovali gruzínští agenti a okamžitě jej odstranili. Gruzínští političtí představitelé však takovou událost popírají a označují to za výmysl, jak dodává deník USA Today.

Také ruské deníky si dnes všímají historicky první návštěvy prezidenta Spojených států George Bushe v Gruzii. Zejména pak symbolu této cesty pro Rusko. Náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška si vybral komentář v deníku Komersant a tady je jeho obsah.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje ruský tisk

Rakouský parlament dnes bude ratifikovat euroústavu. Dokument rozdělil rakouskou politickou scénu, tvrdí Der Standard. Diskutuje se nejen o tom, zda ústavu schválit či neschválit. Politici se ostře napadají také kvůli rozhodnutí ratifikovat smlouvu Parlamentem. "Ústava výrazně změní životy občanů a my jim nedáme možnost, aby se k ní sami vyjádřili," tvrdí kritici, například kontroverzní Jörg Haider.

Kancléř Schüssel v tom však má jasno, všelidové hlasování podle něj není nutné a nechává se vyfotit s otevřenou ústavou v ruce a úsměvem na tváři. Jsou tu však ještě další sporné otázky, pokračuje deník. Například rakouská neutralita. Euroústava se totiž týká také zahraniční politiky Evropské unie a zavazuje členské země "k pomoci státům třetího světa při potírání terorismu". Do dnešní ratifikace se sporné otázky vyřešit nestihnou, proto se nejspíš dostanou do soudních síní, domnívá se rakouský Der Standard.

Švýcaři se bojí o své ledovce. Dokonce tolik, že včera jeden z nich, Gurschengletscher, zabalili do ochranné fólie, píše švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Fólie by měla přes léto chránit povrch ledovce a zabránit jeho ubývání. Za posledních 15 let se totiž ledovec zmenšil o 20 metrů! Bílá fólie je necelé 4 milimetry silná a má takové složení, které udrží chlad a snižuje tání. Na podzim bude fólie z ledovce opět odstraněna, vysvětluje deník, a připojuje také názor druhé strany.

"Zabalení" ledovce totiž kritizují ochránci přírody. Podle nich se celá akce dělá jen kvůli lyžařskému lobby. Pokud chcete přírodu chránit, tak ji přece nezabalíte do fólie, tvrdí ochránci. A jestli vám opravdu na záchraně ledovce záleží, tak zakažte provozování sjezdovek. Stroje a vleky škodí ledovci víc než léto, tvrdí švýcarští ochránci přírody. Tolik Neue Zürcher Zeitung.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme