Zahraniční tisk nedává pokusu o změnu barmského režimu velké šance
Myanmar i v pátek zažil násilné střety mezi vojáky a demokratickou opozicí. Ani v sobotu tedy bývalá Barma nechybí na stránkách světových novin. Dalšími tématy, kterým se zahraniční deníky věnují, jsou volby nového předsedy bavorské CSU nebo výsledky washingtonské schůzky o změnách klimatu.
Německý deník Der Tagesspiegel soudí, že po středečním krveprolití je s barmským pokusem o demokratizaci konec. Od té chvíle se na ulicích objevuje méně lidí. Buddhističtí mniši jsou obklíčeni v klášterech a zahraniční pokusy o řešení krize jsou bezzubé. Po počátečním váhání, které vojenská junta tváří v tvář protestům projevila, naznačovala jistou možnost trhliny v jejích řadách. Teď se ale zdá, že i tato naděje vzala za své. Rozkaz ke střelbě byl splněn s příkladnou horlivostí, píše list.
"Pokud demokratické hnutí skutečně není s to přetáhnout ozbrojené složky na svoji stranu, musí přejít k jiné taktice. Ale k jaké? K protestům vsedě ? Generální stávce, která ochromí zemi ? Každá rada je tu drahá," uvádí deník a pokračuje. "Žádný realista nemůže očekávat, že se o demokratizaci postará Čína. Dalo se ale očekávat, že alespoň zabrání krveprolití. Místo toho Peking v rozhodujícím okamžiku, kdy situace v Barmě stala na bodu zlomu, hovořil o vnitřní záležitostech, píše Tagesspiegel. Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung s touto skeptickou vizí souhlasí a konstatuje: "Barmští vojenští vůdci dovedou mluvit jen jedním jazykem - jazykem násilí. Reformy nepadají v úvahu."
A teď téma, kterým se už delší dobu zabývá německý tisk. Bavorská křesťansko-sociální unie CSU vybírá nového šéfa. Jméno nástupce Edmunda Stoibera se dozvíme v sobotu odpoledne. Pátek patřil loučení s dlouholetým šéfem strany a bavorským premiérem. Ten se na konci svého projevu sice dočkal dlouhotrvajícího potlesku. Podle listu Süddeutsche Zeitung to ale byl potlesk bez nadšení, který leccos naznačuje.
I když mnoho stranických špiček bylo proti, nominace Günthera Becksteina na post bavorského premiéra byla z pátku přeložena na sobotu. Nic nesmělo narušit Stoiberovu párty. Když ale oslavenec vstoupil s dobře půlhodinovým zpožděním do sálu, nálada byla velmi zdrženlivá. Řady byly obsazené spoře a mnoho delegátů si "Stoiber-Tag" nechalo evidentně ujít a dorazí až dnes. Během předsedova proslovu navíc před dveřmi jednacího sálu postávalo minimálně stejně delegátů, kolik jich sedělo uvnitř. Ještě jednou sehrál Stoiber roli posledního velkého konzervativce v zemi. Jeho slova vyvolávají potlesk, ale nikoli nadšení. Největší asi v okamžiku, kdy se jakoby náhodou otře o Gabriele Pauliovou, která kritikou Stoiberova setrvání v úřadu spustila na jaře lavinu, na jejímž konci byla rezignace šéfa CSU a zemské vlády. "Tento potlesk mluví za vše," prohlásila místopředsedkyně CSU Beate Merková na konci Stoiberova projevu. Pět minut aplaudovali delegáti vestoje, ale spíš z povinnosti, než z euforie. Pokud tedy potlesk opravdu mluví za vše, pak ukázal, že CSU už odcházejícímu předsedovi nevisí na rtech. Pátek byl dalším Stoiberovým dnem. Éra "po Stoiberovi" už ale v křesťansko-sociální unii začala, konstatuje závěrem Süddeutsche Zeitung.
Rozpaky panují nejen nad potleskem pro Edmunda Stoibera. Hodně se pochybuje i o výsledcích schůzky o klimatu, kterou uspořádal ve Washingtonu prezident George Bush. Šestnáct účastnických zemí patřících k největším znečišťovatelům ovzduší se shodlo na dobrovolném a nezávazném snižování skleníkových plynů, které nesmí zbrzdit ekonomický růst. To pobouřilo zejména německé deníky. Německo se totiž řadí k těm zemí, které vyžaduje konkrétní kvóty a termíny pro snižování emisí a chce je zakotvit v nové dohodě, která nahradí Kjótský protokol.
K hodnocení německého tisku se přidává americký The New York Times, který napsal: "Bush prohlásil, že největší znečišťovatelé mohou omezit poškozování ovzduší, ale přitom musejí zachovat ekonomický růst. Ta slova padla, aby rozptýlil všeobecný dojem, že jeho administrativa je ve věci globálního oteplování izolována." Deník také cituje nejmenovaného evropského diplomata, který, jak uvádí deník, "nazval schůzku hrou, kterou provozuje administrativa, aby zbrzdila směřování k mezinárodní dohodě".
Německý deník Die Tageszeitung se vyslovuje ještě kritičtěji. "Je falešné zúčastnit se konference o klimatu, na které hostitel zneužívá pozvané hosty k vylepšování vlastního obrazu ? A ze které navíc nevzejde nic jiného než obvyklé nafouklé bubliny ? Organizace na ochranu životního prostředí proto právem žádají, aby se zdržovací taktice Bushovy administrativy učinila přítrž," píše list. A další německý deník Berliner Zeitung neméně jízlivě poznamenává, že pro globální klima bude nejlepší, když se světové společenství nepřipojí ke společnosti Bush and Company.