Zahraniční tisk nejen o korupční aféře v českém fotbale

Listy také komentují přípravy nadcházející olympiády v Aténách. Britský Daily Telegraph píše, že Řekové mají znovu šanci získat vavříny vítězství. Francie se stala novou destinací pro indické imigranty, kteří se chtějí dostat do Evropy pomocí studentských víz, zjistil indický deník The India Times. Polské noviny zaostřily na film natočený podle známého komiksu o rezatém kocourovi Garfieldovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Výkop v Čechách ve stínu podezření, tak komentují slovenské noviny zahájení nejvyšší fotbalové ligy. Všímají si korupčního skandálu v českém fotbalu, ve kterém padlo dalších sedmnáct obvinění. Po první epizodě s visačkou "Synot" pokračuje korupční superskandál žižkovskou epizodou, píše slovenský list Sme. Korupce se měla týkat zápasů Žižkova a jeho soupeřů. Například předsedovi Unie českých fotbalových rozhodčích Evženu Amlerovi mělo být nabídnuto 2000 eur, píše list.

Pikantní je také skutečnost, že do záležitosti je namočený i Ladislav Dofek, šéf nově jmenované komise delegátů! Úplatek prý nevzal, ale pokus o zkorumpování své osoby nikde nenahlásil. A to je také trestné, podotýká Sme. Česko na nedávném mistrovství Evropy vybojovalo po skvělých výkonech bronz. Teď musí svést boj mnohem náročnější - musí zvítězit nad korupcí ve vlastním fotbale, uzavírá slovenský deník Sme.

Řekové mají znovu šanci získat vavříny vítězství, domnívá se britský Daily Telegraph, když píše o nadcházející aténské olympiádě. Bude letošní léto ve znamení řecké slávy? ptá se deník a připomíná události minulého měsíce, kdy Řekové coby outsideři vyhráli fotbalové Euro, když vyřadili obhájce titulu Francii, poté Čechy a nakonec i domácí Portugalce. Příští pátek se scéna trochu rozšíří, namísto evropského se otevře celosvětové sportovní kolbiště. A stejně jako na Euru, prognózy řeckým organizátorům nedávají moc šancí, podotýká deník.

Politické, právní a byrokratické třenice znamenaly, že země v přípravách na olympiádu neudělala několik let žádný výrazný posun. Letošní olympiáda je významná hned ze dvou důvodů, pokračuje britský list, - poprvé se vrací do Atén, do kolébky svého vzniku. A pak je to první letní olympiáda od zničujícího teroristického útoku na newyorská dvojčata, a to vyžaduje obrovská bezpečnostní opatření.

Po pozdním startu teď Řekové vyvíjejí herkulovské úsilí, aby zajistili hladký průběh olympiády. Pokud uspějí, mohou světu dokázat, jak obrovský posun jejich země dokázala. Stejně jako Španělsko na olympijských hrách v Barceloně, uzavírá svůj komentář britský Daily Telegraph.

Francie se stala novou destinací pro indické imigranty, kteří se chtějí dostat do Evropy pomocí studentských víz, píše indický deník The India Times. Dříve podnikali indičtí studenti tuto praxi zejména v Británii - namísto studijního pobytu jednoduše zmizeli hned po přistání letadla a hledali práci. Británie začala proti těmto praktikám bojovat, a tak se nyní oblíbenější zemí pro "studijní pobyt" indických studentů stává Francie, pokračuje deník.

Také ta teď zjišťuje, že nápadně velké množství přijíždějících výměnných studentů "mizí" a do školy nenastoupí. Vláda se proti tomu snaží bojovat a přijímá opatření, která se pak nepříjemně dotýkají nejen indických vysokoškoláků, podotýká list.

Francouzské univerzity teď začaly požadovat školné ještě před zahájením studia anebo zastavují projekty spolupráce se zahraničními univerzitami a jejich studenty. Vláda chce také zostřit podmínky pro udělení víz a uchazeče o studium ve Francii hodlá podrobit důkladnému rozhovoru, ve kterém bude zjišťovat i finanční zabezpečení studenta. Možná se to někomu zdá nedůstojné, ale pětadvacet procent "zmizelých" vysokoškoláků, to už vybízí k razantnějším krokům, domnívá se indický list The India Times.

Na plátna polských kin vstoupil film natočený podle známého komiksu o rezatém kocourovi jménem Garfield. Této podivuhodné postavičce i samotnému filmu věnoval celou stranu deník Rzeczpospolita. O legendárním Garfieldovi si v něm náš varšavský zpravodaj Pavel Novák přečetl následující:

Těžko by se hledal ještě zápornější hrdina. Dokonce i podle jeho obdivovatelů je Garfield lenoch, egocentrik, cynik, žrout a šílený psychopat ukrývající se v zrzavém kožichu. I přesto a možná právě proto je tento kocour vymyšlený Američanem Jimem Davisem už 26 let oblíbencem čtenářů komiksů na celém světě. "Nelze mne nemilovat" tvrdí Garfield v záhlaví jedné z knížek. Zcela určitě je toto bezostyšné tvrzení velmi pravdivé, uvádí se v Garfieldově medailonu listu Rzeczpospolita. Hodnocení samotného filmu už ale tak lichotivé není.

Garfield je klasicky a dobře sestavená pohádka, v níž po sérii různých zvratů dobro vítězí nad zlem. Po úspěších takových filmů jako Shrek nebo Kde je Nemo je to ale trochu málo. Vtipy založené na lenivosti a samolibosti Garfielda přestávají být po několika minutách zábavné. Režisérovi se nepodařilo natočit pohádku, která by byla atraktivní i pro rodiče. Malé děti ale budou z kina vycházet spokojené, uzavírá Rzeczpospolita.

Jiří Hošek, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme