Zahraniční tisk nejen o slovenském referendu

Slovenští sousedé dnes rozhodují o své evropské budoucnosti. Jak hlasování glosují slovenské deníky? Poprvé někoho zajímá náš názor; máme historickou šanci říct, kam chceme či nechceme, domnívá se Národná obroda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

V této chvíli už vůbec není podstatné, kdo a jak "zbabral" předreferendovou kampaň, kterou jsme všichni zaplatili. Rozhodující je, zda bude všelidové hlasování platné nebo ne, zdůrazňuje Národná obroda, ale vzápětí poznamenává, že nejvíc dokázal kampaně využít předseda HZDS Vladimír Mečiar.

Ve jménu vyšších zájmů ho přijal předseda vlády i parlamentu, píše Národná obroda. Ba co víc - Mečiar doslova uvedl, že přihlášku do Evropské unie sice před deseti lety podal za slovenské občany, ale potvrdit to už musí oni sami. Zřejmě ze skromnosti zapomněl občanům poděkovat, že jenom díky jejich hlasování ve dvou parlamentních volbách se referendum vůbec koná. S Mečiarem v čele bychom pozvánku do Evropy nedostali, uzavírá Národná obroda.

Slovensko ještě nemá ujasněnou svoji pozici v Evropské unii, varuje ve svém komentáři další slovenský deník SME. "Každý problém má svůj čas," řekl premiér Dzurinda, když se ho moderátorka zeptala, jak se může Slovensko prosadit za evropským stolem, když bude mít jenom sedm z 321 hlasů v Evropské radě a čtrnáct poslanců ve více než sedmisetčlenném Evropském parlamentu.

Slovenský deník souhlasí s premiérem, že každý problém má svůj čas. Ale když se ten čas zmešká, tak jsou z toho velké problémy, upozorňuje. Slovenská reprezentace si musí co nejdříve definovat, jakou unii si naše země přeje a jak k tomu může přispět Slovensko. Ke slovům premiéra Dzurindy, že si "potřebujeme dojasnit naši pozici" musíme dodat, že si ji potřebujeme dojasnit co nejdříve, konstatuje slovenský list SME.

Deník Pravda zveřejnil první odhady počtu hlasujících - včera mělo odvolit asi dvacet až třicet procent voličů. List také přináší názor psychologa, podle kterého chodí víc lidí volit první den mezi čtvrtou až osmou hodinou odpoledne. Nic není ztraceno ani v sobotu, doufá slovenský list, dost lidí volí i v sobotu dopoledne, když se vrací z nákupu.

Anglicky psaný deník The Arab News, vycházející v Saudské Arábii se dnes věnuje případům bombových útoků, za kterými stojí teroristická organizace Al-Kajda. Připomíná atentáty v Keni a zdůrazňuje, že Amerika by neměla zapomínat na chudé země, které se stanou obětí boje proti terorismu. Skutečné oběti terorismu, ti kteří při útocích zahynou, nejsou téměř nikdy skutečným cílem, píše se v saúdskoarabském listu. Jsou to spíš náhodní okolostojící - jako například lidé v Keni. Právě tyto chudé africké země poskytují výborné podmínky pro operace Al-Káidy.

Do Keni jezdí každoročně přes milión Britů do safari a na letní prázdniny a cestovní ruch tvoří největší složku příjmů země. Nyní Británie i Washington doporučily svým občanům, aby do Keni nejezdili. Keňa by měla proto dostat finanční pomoc - obzvlášť od amerického prezidenta George Bushe. Američané by neměli zapomínat na země, které utrpěly ztráty proto, že podporují velmoci při jejich celosvětové kampani. Byl by to špatný vzkaz ostatním chudým zemím, které se mohou zakrátko stát dalším cílem Al-Káidy, konstatuje saúdskoarabský deník The Arab News.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme