Zahraniční tisk nejen o výbušné situaci na Slovensku

Pokračující romské útoky na obchody s potravinami jsou námětem komentářů slovenských novin. List USA Today přináší zprávu o tom, že dva zajatci věznění na americké základně Guantánamo stanou před prvním americkým válečným tribunálem od dob II. světové války. Pro ruské deníky je tématem číslo jedna včerejší odvolání vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Rabování romských obyvatel sleduje slovenský deník Pravda. Nepřipustíme, aby se výtržnictví ospravedlňovalo čímkoli, prohlásil slovenský premiér Dzurinda při své cestě na východní Slovensko. Vláda se snaží ukázat, že si na Slovensku umí zjednat pořádek. Dzurinda potvrdil, že státní orgány využijí veškeré prostředky, aby byly násilnosti potrestány a lidé se opět cítili bezpečně. Zároveň však premiér odmítl, že by vláda podcenila dopady reforem - protesty podle něj nejsou spontánní, ale organizované.

Na zajímavý způsob, jak se vyhnout policejnímu odvedení, mezitím přišly romské ženy z trebišovské osady, všímá si deník Pravda. Od cely předběžného zadržení je měly zachránit děti. Při příchodu policejních jednotek se proto strhla doslova bitka o kojence. Obyvatelky osady si totiž zjistily, že kojící matky sice mohou být předvedené, ale nesmějí být umístěny do cely. Romky si proto děti mezi sebou přehazovaly a nechyběla ani ostrá slova, dodává slovenský list Pravda.

Podle USA Today stanou dva muži, před prvním americkým válečným tribunálem od dob druhé světové války, Obviněn je Súdánec, který byl pokladníkem teroristické organizace Al-Káida, a muž z Jemenu, jenž zajišťoval propagandu pro Usámu bin Ládina. Oba měli být podle obžaloby speciálně vycvičeni Al-Káidou pro poskytování osobních služeb pro šéfa teroristů.

Podle amerického deníku se předpokládá, že soud zasedne přímo na Guantánamu, není ale zřejmé kdy. Vojenské tribunály jsou tradičně používány pro souzení válečných zločinců, jako byli nacističtí vůdci po Druhé světové válce. Pravidla důkazů a svědectví bývají výhodnější pro vládu, ačkoli soud na Guantánamu předpokládá možnost obhajoby. Naproti tomu je však ponechána obžalovaným pouze omezená možnost odvolání, vysvětluje americký list USA Today.

Pro ruské deníky je dnes pochopitelně tématem číslo jedna včerejší odvolání vlády, vedené premiérem Michailem Kasjanovem. Komentáře poměrně nečekaného kroku Vladimíra Putina necelé tři týdny před prezidentskými volbami shrnuje moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán cituje z ruských novin

Rybkin je nejlepším řečníkem v historii parlamentu, komentuje dění na ruské politické scéně list The Moscow Times. Ve svých verbálních útocích na Vladimira Putina používá prezidentský kandidát Rybkin nelítostnou rétoriku kombinovanou s poezií a květnatými metaforami. Jeho rečnické dovednosti mu ale těžko mohou přinést prospěch ani rádia ani televize jeho projevy ze zásady nepřenáší. Centrální volební komise totiž zakázala Rybkinovi účast ve všech televizních debatách, připomíná ruský deník. Kontroverzní politik ale zákaz vysvětluje po svém podle něj se média bojí pomsty vládnoucích úředníků.

Poté, co před několika týdny šéf Liberální ruské strany záhadně zmizel, a podle svých slov byl omámený transportován do Kijeva, nalezl Ivan Rybkin útočiště v Londýně. Analytici se však shodují, že veřejnost už má jeho podivných příhod právě tak dost. Pouze kandidáti jako Rybkin, kteří nemají co ztratit, se mohou takto chovat, ozývá se podle deníku The Moscow Times také z řad jeho politických protivníků.

Severní Korea nadělila Georgi Bushovi nechtěné partnerství s Čínou, všímá si komentátor německého listu Die Tageszeitung. Jako prezident vojensky i hospodářsky nejmocnějšího státu nikdy neměl George Bush pochyby o své moci. V případě Severní Koreje je ale vše naopak. Jeden z politologů dokonce nazval tento stát "Somálskem s atomovými zbraněmi", neboť také při somálské invazi před deseti lety Spojené státy ztroskotaly, uvažuje komentátor německého listu.

Nikdy ale americká vláda nemusela řešit tak mohutný problém atomového zbrojení jako teď. George Bush proto musí přijmout něco, co si vůbec nedokázal představit - partnerství s Čínou. Bílý dům až dosud viděl asijského obra spíše jako strategického rivala. Teď je to právě Severní Korea, která oba protivníky spojila, uzavírá svůj komentář německý list Die Tageszeitung.

Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme