Zahraniční tisk o Africké unii, bezpečnosti létání i Saddámovi

Plány na reformu evropské agrární politiky, naděje Africké unie, zajištění evropského vzdušného prostoru, jak by Evropané zakročili proti Saddámovi? - taková jsou hlavní témata pátečního vydání zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

K reformním plánům evropského komisaře pro zemědělství Franze Fischlera švýcarský TagesAnzeiger poznamenal: Komisař Fischler ani náhodou nepatří k zeleným a už vůbec ne k utopistům. A to, co někdejší rakouský zemědělec navrhuje, také není stavění vzdušných zámků, ale opatrné a přiměřené kroky, které mají evropskou zemědělskou politiku vyvést ze slepé uličky.

Velký prostor přitom nemá. V první řadě musí zmizet podněty ke stále větší a větší výrobě. Výherci takových reforem by pak byly životní prostředí, spotřebitelé a konečně i zemědělci v rozvojových zemích, kteří v současnosti nemají proti vysoce subvencovaným dovozům z Evropské unie pražádnou šanci, dodává curyšský TagesAnzeiger.

Belgický Standaard ke stejnému tématu dodává: Nová francouzská vláda už dala najevo, že je proti reformám a žádá návrat ke klasické evropské zemědělské politice. Velké francouzské podniky by byly navrhovanými reformami znevýhodněny, protože nejsou schopny nahradit masovou produkci vyššími příjmy. Ani německá vláda není novými reformami nikterak nadšená.

Bruselské návrhy jsou politicky výbušné a někteří je jen těžko zažívají, dodává madridský El Pais. Evropa se však nemůže posunout dál tím, že bude přistupovat na další a další politické výhody. Je mnoho toho, co je třeba přepracovat. Agrární politika je toho zářným příkladem. Dosavadní pomoc zemědělcům pohlcuje polovinu našponovaných evropských rozpočtů a s lidským přičiněním vedla ke zdravotním katastrofám, jakými byly nemoc BSE nebo současný skandál s hormony. Je na čase, aby byl do středu zájmu jednotné Evropy znovu postaven občan, uzavírá španělský El Pais.

Jako Fénix bez křídel působí podle vídeňského deníku Standard nově založená Africká unie. Záměna pohaslé Organizace africké jednoty za Africkou unii by měla kontinent, který se v novinových titulcích prezentuje většinou skrze katastrofy, války a korupční skandály, nasměrovat k lepší budoucnosti. Bylo by to pěkné a také vytoužené, ale notná dávka skepse je na místě. Africkému Fénixovi totiž chybí křídla. I Organizace africké jednoty měla velké plány na demokratizaci. Předsevzetí se však naplnila jen ve výjimečných případech. Hlavním problémem byla a zůstala neschopnost její vládnoucí elity, dodává rakouský Standard.

Úroveň zabezpečení letového provozu nad Evropou vzbudila obavy, napsal nezávislý francouzský deník Le Monde. I když bychom příčiny katastrofy u Bodamského jezera našly ve Švýcarsku, problém se týká celé Evropy. Jednotné normy jsou i pro evropskou oblast nutností. Kontrola leteckého provozu musí být souvislá a musí obsahovat i systém trestů za porušení jednotného systému. Evropská organizace Eurocontrol nesmí být vázána na souhlas jednotlivých zemí. Evropská unie by měla získat oprávnění, aby řídila letecký provoz, protože samotná kontrola na národní úrovni se ukázala nebezpečnou. Evropské nebe nemůže zůstat jedinou oblastí, z níž nebyly hranice odstraněni, uzavírá pařížský Le Monde.

Vážná debata, která začala teprve poté, co k tomu dal Washington svolení, může Alianci jen poškodit, poznamenal britský levicově liberální Guardian. Nadešel čas pro jednání, které by mohlo konečně Evropě také prospět. Kostky jsou vrženy. To by mohlo vystavit evropské státy tlaku. Evropané by měli vyjádřit svůj názor. Co by se podle nich mělo proti Saddámovi podniknout? Otevřená diskuse by mohla v Evropě prospět. Německo se však jednání před volbami brání a nebude se mu možná chtít vyhnout i po volbách. Francie nemá v případě řešení blízkovýchodní otázky žádnou důvěru ve Spojené státy. Británie se však ve Washingtonu těší zvláštní vážnosti. Tu by teď rozhodně měla využít, uzavírá londýnský The Guardian.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme