Zahraniční tisk o americkém plánu pro boj s ptačí chřipkou
Prezident Bush představil plán pro boj s ptačí chřipkou. Paříž už pátý den čelí nepokojům. Severní a Jižní Korea vytvoří společný sportovní tým. To jsou některá z témat, kterým se dnes věnuje zahraniční tisk.
Americký prezident Bush představil plán proti ptačí chřipce. Na boj s nemocí, která v jihovýchodní Asii zabila 60 lidí, požaduje od Kongresu přes sedm miliard dolarů. Deník New York Times k tomu píše: Za pandemickým plánem prezidenta Bushe se skrývá především snaha získat do federálního rozpočtu další peníze, soudí deník. Kdyby to totiž s prevencí chřipkové pandemie myslel vážně, větší část požadované sumy by šla do chudých asijských států, kde hrozí největší riziko, že se odtud člověku nebezpečná ptačí chřipka rozšíří.
Do zahraničí má ale jít pouhých 250 milionů z celkových sedmi miliard. To je dost málo na "odhalení výskytu ptačí chřipky kdekoliv na světě", jak o tom ve svém projevu prezident mluvil. Zbytek peněz zůstane ve Spojených státech, nakoupí se za ně vakcíny a antivirální léky. Je také sporné, jestli Bushovy náročné finanční požadavky vůbec federální rozpočet unese, dodávají newyorské Timesy.
Už šestým dnem se v okrajových čtvrtích Paříže a blízkých městech rozšiřují pouliční nepokoje. Jejich roznětkou byla smrt dvou mladíků, kteří údajně měli zemřít při útěku před policií. Píše o tom list International Herald Tribune.
V chudinských čtvrtích Paříže se za posledních pět dnů několikrát střetla policie s mladými lidmi, převážně z přistěhovaleckých komunit. Bojovalo se především na předměstí Clichy-sous-Bois, kde žije velká muslimská komunita.
Právě tady ve čtvrtek zahynuli dva mladíci. Zasáhl je proud z transformátoru, když přelézali zeď. Mysleli si, že je honí policie, ovšem ta to popřela. Celá událost vyvolala vlnu odporu a nepokojů v chudinských, zejména muslimských čtvrtích. A také znovu otevřela problém soužití Francouzů s přistěhovalci.
Situaci příliš nepomohl ani ministr vnitra Nicolas Sarkozy. Ten navrhuje, aby v problémových čtvrtích působili policisté v civilu a odhalovali takzvané "potížisty", tedy ty, kteří podněcují nepokoje. Sarkozy je přímo označil slovy "lůza" a "špína", čímž jen ještě přilil olej do ohně, domnívá se International Herald Tribune.
Srbsko a Černá Hora sice už nakročily směrem do Evropské unie, ale nejsou pro ni dostatečně způsobilí. Píše to dnešní srbský deník Danas. Kromě toho mnoho obyvatel země do Evropské unie vůbec nechce, protože těží právě z toho, že Evropu a její pravidla odmítají. Z bělehradského listu cituje náš spolupracovník na Balkáně Martin Ježek.
Severní a Jižní Korea se chtějí spojit alespoň na sportovním poli. Včera se obě země dohodly, že spolu vytvoří jednotný tým pro Asijské hry v roce 2006 a také pro Letní olympijské hry v Pekingu, které se konají za necelé tři roky, informuje jihokorejský deník Korea Times. Obě země se na začátku prosince sejdou v příhraničním městě Kaesong na severokorejské straně, aby dohodly další detaily. Je to významný krok k usmíření, raduje se jihokorejský deník.
Přestože atleti obou zemí už společně pochodovali na zahajovacích ceremoniích na olympiádách v Sydney a v Athénách a také před třemi lety na Asijských hrách, vždy soutěžili odděleně. Společný sportovní tým je velkým úspěchem, který může rozehřát politické ledy. Nominace sportovců do společného týmu ovšem mohou být také velmi ožehavým tématem, varuje list. Jižní Korea má například nejlepší světové lukostřelce, zatímco její severní soused nemá žádné. Na druhou stranu severokorejští sportovci jsou zase dobří v ženském judu nebo maratónu, uzavírá jihokorejský list Korea Times.