Zahraniční tisk o americkém protiraketovém deštníku

Vzpomínky na minulost, tak světový tisk také hodnotí snahy USA rozevřít v Polsku a Česku část svého protiraketového deštníku. Na Slovensku se chystá výstavba dalších jaderných reaktorů ruského typu, italský investor má stavět podle 21 let starého stavebního povolení. Tento víkend bude jednoznačně ve znamení filmu, dnes se rozdávají francouzské filmové ceny César a v neděli ceny Americké filmové akademie - Oskaři. O tom všem píše dnešní zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Je to jako bychom se vrátili o dvacet let zpátky," píše v souvislosti s protiraketovým systémem britský deník The Independent a pokračuje: "Tehdy vzbuzovalo diskusi umístění jaderných střel středního doletu, nyní je tématem protiraketová obrana. Opět mají Spojené státy plány umístit svá zařízení v Evropě. Opět britský premiér se vším souhlasí, zatímco britská veřejnost divoce protestuje. Opět jsou Rusové znepokojeni tím, že rakety budou umístěny blízko jejich západních hranic, poukazují na to, že je ohrožena jejich důstojnost a bezpečnost. Motivace České republiky a Polska nejsou žádným tajemstvím. Americké základny budou další známkou jejich příslušnosti k NATU a tedy další obranou proti jejich pánovitému sousedu Rusku," myslí si britský The Independent.

Slovenskem v těchto dnech hýbe otázka jaderné elektrárny v Mochovcích, která se má rozrůst, a to za italské peníze a v zájmu dalšího podnikání cizinců na Slovensku. "V podstatě jde o dvě souběžné věci, i když je každá jiná," píše slovenský deník SME. "Vláda včera přivítala rozhodnutí Enelu dostavět 3. a 4. blok jaderné elektrárny v Mochovcích, ale zároveň chce soudní cestou zrušit nájemní smlouvu této italské firmy na provoz Gabčíkova. Premiér Fico prohlásil, že vláda nemá problém s Enelem, ale se svými předchůdci. Ti prý "zbabrali" privatizaci elektráren i pronájem Gabčíkova."

SME ale upozorňuje: "Je stále lepší, že jádro investic bude na italské firmě, která je pod dohledem burz i akcionářů. Předražování, rozkrádání stavby a zpoždění plánu by se tak mohly minimalizovat. Právě díky této "zbabrané" privatizaci."

Tento víkend bude jednoznačně ve znamení filmu, dnes se rozdávají francouzské filmové ceny César a v neděli ceny Americké filmové akademie - Oskaři. List International Herald Tribune v této souvislosti poukazuje na vývoj, kterým americký a světový film prochází.

"Když se podíváme na letošní nominace, všechny filmy dokazují, že náš svět prochází fází změn. Všechny snímky prolomily hollywoodský cyklus "remaků" a vyprávějí nové příběhy. Američtí filmaři dnes chrlí hlavně trháky přeplněné násilím, sexem a speciálními efekty a riskují tak, podobně jako generálové v Iráku, že kvůli prezentaci svalů a síly ztratí bitvu o ideje. V tomto smyslu má hollywoodská "Mission Impossible III" mnoho společného s prezidentem Bushem a jeho "Nedokončenou misí". Amerika má stále převahu, ale ztrácí svou schopnost získat si srdce. Ve filmu i v politice je však informační věk o tom, čí příběh vyhraje."

Jana Samková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme