Zahraniční tisk o americko-francouzských vztazích

Francie si musí zvykat na další čtyřleté soužití s prezidentem Bushem. Švýcarský tisk kritizuje postup policie při přepadení španělského konzulátu v Bernu. Harry Potter vytáhl do boje proti americké armádě. Takové jsou titulky dnešního zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes přilétá do Francie. Severoamerický list The New York Times proto svůj dnešní komentář věnoval francouzsko-americkým vztahům. Před osmnácti měsíci prý Condoleezza Riceová ještě ve funkci bezpečnostní poradkyně ministra zahraničí prohlásila na adresu tří hlavních oponentů irácké války: Rusům odpustit, Německo ignorovat a Francii potrestat, uvádí list.

Když se však dnes zeptáte francouzského ministra zahraničí Michela Barniera na vzájemné vztahy, bez váhání odpoví, že zloba a nedůvěra z dob iráckého konfliktu už jsou minulostí. Na slova Riceové o potrestání už francouzští politici zapomněli. Nejspíš museli, Francii totiž čeká nová éra politického realismu - další čtyřleté soužití s americkým prezidentem Bushem a Riceovou v roli nejvyššího amerického diplomata, poznamenává severoamerický list The New York TImes.

Saúdskoarabský list The Arab News se zabývá dnešní schůzkou vrcholných izraelských a palestinských představitelů v Egyptě. Je to schůzka na nejvyšší úrovni od roku 2000, kdy Palestinci vyhlásili povstání, uvádí arabský list. Izraelský premiér Šaron a prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás by dnes měli vyhlásit formální příměří. Za kroky směřující k~mírovému řešení pak Palestinci dostanou od Američanů 40 miliónů dolarů, poznamenává arabský list. Spojené státy se nyní naplno zapojily do řešení blízkovýchodního konfliktu, ovšem hlavní úkol spočívá na obou znepřátelených stranách. Ostatně, tuhle skutečnost ví obě strany nejlépe, jenom ještě žádná z~nich neobjevila recept, jak se usmířit, poznamenává saúdskoarabský Arab News.

Včerejší incident na španělském konzulátu v Bernu se stal hlavním tématem švýcarských novin. Neznámí útočníci nejprve konzulát přepadli a zajali rukojmí a poté z budovy zmizeli. Švýcarskou veřejnost teď trápí otázka: Šlo útočníkům o loupež nebo o rukojmí? Jejich motiv zůstal nejasný, píše deník Neue Zürcher Zeitung, a vzhledem k tomu, že se pachatelům podařilo policii uprchnout, zřejmě zůstane utajený navždy. Jisté je jedno útočníci se pokusili otevřít trezor, který byl na španělském velvyslanectví. Možná obsahoval peníze, povolení k pobytu nebo pasy, spekuluje švýcarský list. Policie zatím o obsahu mlčí. A žádné uspokojivé vysvětlení zatím neřekla ani na skutečnost, že útočníci z konzulátu nepozorovaně uprchli a policisté několik hodin obléhali prázdný dům, uzavírá švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Harry Potter bojuje proti americké armádě. Tedy, do boje se vydali právníci spisovatelky J. K. Rowlingové, autorky této úspěšné série příběhů o malém čaroději. Americká armáda si prý do jedné vojenské příručky nelegálně "vypůjčila" postavičky Harryho Pottera a jeho přátel. Informují o tom britské Timesy. Devítistránkový manuál prý pravidelně vydává instrukce pro americké vojáky o tom, jak se mají starat o svou výzbroj. Tento měsíc vyšel manuál v podobě komiksu a v některých rysech se až nápadně podobá literárním příběhům J. K. Rowlingové.

Hlavní postavou je totiž malý chlapec s brýlemi a rozcuchanými vlasy. Jeho kamarádi zase připomínají Potterovy přátele Rona a Hermionu. Celý příběh komiksu se odehrává ve škole kouzel, kam se vypraví američtí vojenští důstojníci, aby vyzvěděli rady, jak se starat o vojenské, respektive čarodějné vybavení. Autoři vojenské příručky samozřejmě popírají kopírování Potterových příběhů, nicméně Harry Potter a jeho právníci už proti nim vytáhli do boje, konstatují britské Timesy.

Pozornost čtenářů v Rakousku přitahuje článek o neobvyklém soudním procesu. Zaujal i naši vídeňskou zpravodajku Marii Woodhamsovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme