Zahraniční tisk o amerických plánech na svržení Husajna

Zahraniční noviny dnes píší například o kontroverzní výstavbě plotu mezi Izraelci a Palestinci, řeč bude také o amerických plánech na svržení Saddáma Husajna a rozebereme také obavy Spojených států z íránského nukleárního programu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nikdo, kdo si upřímně přeje mír mezi Izraelem a Palestinci, nemůže oddělení obou národů odmítat, napsal německý deník Tageszeitung. Tuto myšlenku poprvé formuloval dnes už legendární izraelský premiér Jicchak Rabin, který mluvil o dvou státech pro dva národy. A získal pro to podporu Palestinců. Dávná myšlenka se dnes rýsuje do konkrétní podoby. S Rabinovým plánem oddělení národů na základě jednání, však nemá mnoho společného. Šaronem vytvořené hranice není ničím jiným než pokusem dát izraelské veřejnosti iluzi větší bezpečnosti. Nová hranice navíc znovu podnítí nelibost Palestinců, kteří budou muset stavbě na vlastním území jen přihlížet.

Pokud chtěly Spojené státy potvrdit nejhorší podezření světa, nemohly udělat nic lepšího, než odhalit, že nechaly CIA volnou ruku v organizaci svržení iráckého diktátora Saddáma Husajna, poznamenává londýnský The Independent.

Jen málokdo s Husajnovým svržením nesouhlasí, dokonce i mnohé arabské země jsou pro. Vyjádření Washingtonu, že tento úkol bere na sebe, ale není dobrou zprávou, ať už to americkým voličům zní jakkoli dobře. Bushovy a Rumsfeldovy plány naráží na halasný odpor světa a na skutečnost, že se jim nepodařilo získat uvnitř Iráku oporu, jakou jim v případě Afghánistánu byla Severní aliance. Puštění CIA z uzdy by navíc bylo porušením jak mezinárodního, tak amerického práva. Změn v Iráku by měly Spojené státy docílit legitimní akcí a soustředěným tlakem světa, vždyť toto je opravdový svět, ne Hollywood.

Na adresu Íránu, dnes indonéský Jakarta Post poznamenává: Proč se Washington tolik obává, že by Írán mohl vyrábět nukleární bombu? V případě Indie a Pákistánu se přece nikdy tolik nebál.

Je to jednoduché: Kdysi dávno se mocnosti světa s USA shodly, že zastrašování pomocí jaderných zbraní není špatné, protože chladí vášně válečníků. V případě íránského programu na výrobu jaderných zbraní znepokojuje Američany tajná rusko-íránská smlouva, kterou objevily. Podle ní je Rusko připraveno prodat Íránu zařízení na obohacování uranu, které mu ve svých důsledcích umožní samostatnou výrobu nukleárních zbraní. Rusko tvrdí, že chce pomoci Íránu postavit jaderný reaktor pro civilní využití. Země s tak obrovskými zásobami ropy a zemního plynu je ale tou poslední, která by jadernou energii potřebovala.

Čechům můžeme závidět nejen vyšší platy, pětinásobně vyšší zahraniční investice a členství v NATO. Jejich velkou předností je standardní politická scéna, napsaly slovenské Hospodárske noviny. Standardnost nespočívá jen v malém počtu stran s vlivem, ale i skutečnost, že si občan volí tu z nich, která nejlépe vyjadřuje jeho zájmy. České volby už počtvrté nebyly proti něčemu, ale za něco. Sociální demokraté mají za sebou především zaměstnance, ODS podnikatele a Koalice křesťany a nezávislé intelektuály myšlenkově blízké Hradu.

Na Slovensku můžeme o zakotvení voličských sympatií jen snít. Mečiarovo HZDS se dá dobře umístit na autoritativně - demokratické ose, ale na pravicově - levicové to jde těžko. SDKÚ ohrožují mediální tlaky, křesťanští demokraté se stále víc uzavírají a další strany oslovují ty, jejichž prvotní hodnotou je být Slovákem nebo Maďarem. Kdo tedy hájí zájmy podnikatelů, zemědělců, zaměstnanců? Všichni a nikdo. A i když je jisté, že spějeme ke standardní politické scéně, my už u toho možná nebudeme, soudí Hospodárske noviny.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme