Zahraniční tisk o amerických pozemních operacích

Listy také obšírně rozebírají situaci na Blízkém východě po nedávném atentátu na izraelského ministra Zeeviho. Evropské deníky se zaměřují na výsledky včerejšího summitu Evropské unie v belgickém Gentu. Komentují také německo-švýcarskou dohodu o hluku letecké dopravy v okolí Curychu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Pákistánské deníky dnes na titulních stranách obsáhle píší o amerických pozemních operacích v Afghánistánu. Listoval jimi zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Pákistánu Alexandr Pícha.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Pícha - pákistánský tisk

Londýnské konzervativní Timesy k situaci na Blízkém východě napsaly, že palestinský vůdce Jásir Arafat zřejmě cítí nůž v zádech, pokud by opravdu chtěl vydat Izraeli pachatele nedávného atentátu na člena telavivské vlády. Ale pokud to neudělá, nebude už ani Západ přesvědčen o tom, že je Arafat schopen prosadit vůči Palestincům svou vůli. Žádný z Izraelců - ať zleva či zprava - nebude jednat s člověkem, který pachatele nevydá. Demokraté mezi Palestinci jsou zklamáni korupcí kolem Arafata a militantní síly jej beztak stále více ignorují, uvádějí britské Timesy.

Vídeňská Die Presse připomíná, že po vraždě ministra turistiky Rehavama Zeeviho dal Izrael Jásiru Arafatovi ultimatum: během týdne by měl vydat osnovatele atentátu - jinak přikročí Tel Aviv k masivní odvetě. Podle listu Jedioth Achronoth prohlásil izraelský premiér Ariel Šaron, že Arafatova éra skončila.

Palestinské vedení naproti tomu izraelské ultimatum odmítlo s tím, že Izrael musí pochopit, že Palestinci žádné cizí rozkazy neakceptují. Arafatův poradce Abu Rudeina navíc prohlásil, že ví o existenci izraelských plánů na zavraždění palestinského prezidenta Jásira Arafata, píše rakouská Die Presse.

"Zmizení Evropy" v dobách války či "Dvojitá Evropa". Tak a podobně nadepisují dnes své komentáře evropské deníky. Mnohé z nich totiž nutí k zamyšlení výsledky včerejšího summitu Patnáctky v belgickém Gentu. Dojem z vrcholného jednání evropských státníků zůstává mlhavý. Vystupuje Evropa v době boje proti terorismu jednotně nebo je ve skutečnosti roztříštěná? Jak odpovídají některé evropské noviny, shrnuje zvláštní zpravodajka Radiožurnálu v Bruselu Pavla Kvapilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kvapilová - evropský tisk

Švýcarský Tages-Anzeiger komentuje obtížně dosaženou německo-švýcarskou dohodu o hluku letecké dopravy v oblasti Curychu, která vstoupila v platnost právě včera. List mimo jiné píše:

Když odborníci z oblasti mezinárodního práva stanovili stejné nároky pro všechny státy, zřejmě ještě nevěděli, že Švýcaři potřebují o dvě a půl hodiny méně spánku než Němci. Vůli k zajištění delšího nočního klidu projevila vláda až pod tlakem veřejnosti a přesvědčila vedení letiště, že ekonomické hledisko musí ustoupit politickému.

Nový verdikt Evropského soudního dvora pro lidská práva hovoří stručně a jasně: Šest a půl hodiny nočního klidu pro obyvatele v okolí londýnského letiště Heathrow je příliš málo. Podle toho je tedy pět a půl hodiny klidného spaní pro obyvatele švýcarského Curychu ještě míň než příliš málo - a to právě tady a teď a ne až "na svatého Dyndy", uvádí ženevský Tages-Anzeiger.

Jiří Hošek, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme