Zahraniční tisk o antraxu a farmaceutickém průmyslu

Komentátoři světového tisku také spekulují o poválečné vládě v Afghánistánu. Švédský deník Dagens Nyheter například poznamenává, že stabilizace této země bude projektem, vedle něhož bude podle expertů OSN práce v Kosovu pouhým piknikem. Britské listy pak komentují nečekaný průlom v severoirském mírovém procesu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Pařížský Le Figaro se domnívá, že případy výskytu antraxu dokazují souvislost s farmaceutickým průmyslem. Až dosud se totiž nebralo na vědomí, že farmaceutický průmysl je skutečným "soudcem" nad lidským zdravím.

Toto odvětví rozhoduje o směru výzkumu a obrací přitom zcela samozřejmě pozornost k perspektivním lékům. Je absolutním pánem nad všemi skladovanými přípravky a zná přesně údaje o výrobních množstvích.

Teroristické ohrožení virem sněti slezinné nám teď naléhavě připomíná, že přístup k těmto lékům v případě zdravotní nouze není koneckonců jen otázkou peněz. Bohaté země samy nezvládají výrobu léčiv, která se teď stala zásadní věcí, uzavírá Le Figaro.

Liberální švédský deník Dagens Nyheter poznamenává k válečným cílům USA v Afghánistánu: Existuje bezpočet příkladů z historie, že utiskovatelský režim bývá nahrazen jiným. Aby se terorismus v Afghánistánu už znovu nezabydlel, je třeba mnohem víc než pouhé shazování bomb a vynucená změna režimu.

Vyžaduje to mnohostrannost a prozíravost v dosud nevídaném rozsahu. Stabilizace Afghánistánu bude projektem, vedle něhož bude podle expertů OSN práce v Kosovu pouhým piknikem. Ovšem - a to dnes vědí všichni - jiná alternativa by byla zničující.

Klíčovým problémem je, aby USA dokázaly zajistit vedení cestou trpělivé a metodicky pracující afghánské koalice, která bude schopna využívat celý arzenál všech dostupných prostředků, uvádí švédský Dagens Nyheter.

Ruský list Novyje Izvěstija nevidí ve válce s Talibanem natrvalo žádný smysl - a dále píše: Taliban je možno svrhnout, bin Ládina dopadnout nebo zabít. Anebo dopomoci v Kábulu k moci vlastním lidem, kteří budou přijatelní pro většinu domorodých vůdců.

Tito lidé budou sice strpěni, ale nebudou schopni vládnout všem Afgháncům. Talibové nejsou zdrojem mezinárodního terorismu. Jsou jen ochranným štítem bin Ládina a jsou za to i placeni. A z těchto peněz si kupují i "malá afghánská knížátka".

Bez skutečné kontroly v zemi nemůže ani Taliban převzít odpovědnost za všechno, co se v Afghánistánu odehrává. Proto bude tato země ještě dlouho ideálním útočištěm bohatých a agresivních šílenců a jejich vševládnoucích idejí, uzavírají Novyje Izvěstija.

Britské Timesy" komentují nečekaný průlom v severoirském mírovém procesu, kdy se politická síla Irské republikánské armády - Sinn Fein - rozhodla definitivně odevzdat zbraně. List mj. uvádí:

42 měsíců poté, co Tony Blair poprvé ucítil "závan dějin" a zahájil jednání vedoucí k mírové dohodě v Severním Irsku, získala jeho slova skutečný obsah. Význam nynějšího dění je enormní. Je to nejzásadnější krok v dlouhé cestě severoirských republikánů.

Tři největší hrozby pro pokrok jsou teď: rozštěpení Irské republikánské armády, posílení moci loajalistů a možnost, že si část unionistů sama začne opět klást do cesty nové překážky. Záleží teď na Davidu Trimbleovi a jeho stoupencích, aby si význam tohoto kroku uvědomili, zdůrazňují londýnské Timesy.

Britský The Independent k tématu napsal, že je to poprvé, kdy nějaká republikánská skupina, která se britské přítomnosti v Irsku silou mocí bránila, teď odevzdává část svých zbraní.

Tento krok skýtá skvělou možnost postupně vytlačit ty, kdo se terorismu nechtějí vzdát, na okraj severoirské společnosti. Bude obtížné je úplně vyřadit, ale mělo by se podařit je stále více izolovat.

A právě to je přesně důvod, proč je třeba umírněnému unionismu v Severním Irsku přiznat podporu, která mu patří. Je to vskutku obrovský krok vpřed. V minulosti došlo k mnoha zklamáním, ale tentokrát bychom měli vzít organizaci IRA za slovo, nabádá londýnský The Independent.

Petra Lazáková, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme