Zahraniční tisk o arabsko-izraelském summitu

Izrael uvolní stamilióny dolarů ze zadržovaných celních výnosů do pásma Gazy a propustí 250 palestinských vězňů, pokud nemají na svědomí životy občanů židovského státu. Na závěr čtyřstranného setkání v Egyptě to přislíbil izraelský premiér Ehud Olmert. Izraelsko-arabský minisummit v egyptském Šarm aš-Šajchu je také hlavním tématem dnešního přehledu zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Obecně jsou komentáře optimistické a komentátoři hodnotí summit jako dobrý začátek pro Palestince a Izrael. Německé deníky ale vybízejí ke spěchu, aby se v pásmu Gazy, ovládaném radikálním Hamásem, nestačili usadit teroristé z Al-Káidy. "Islámisté a džihádisté sice tvrdí opak, ale ve skutečnosti chtějí celé palestinské společnosti vtisknout militantní náboženský ráz. U uprchlíků v Libanonu ponechaných svému osudu se to už podařilo," varuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Jiný německý deník Financial Times Deutschland zase upozorňuje, že setkání v Šarm aš-Šajchu by nemělo vyvolávat přehnaný optimismus. Podle listu to není nic víc než dobrý začátek. "Abbás musí svému národu říci, že přichází nový čas a nové šance. Rozhodující bude, zda izraelský premiér přistoupí na jednání o všech sporných otázkách - propuštění vězňů, odstranění nelegálních židovských osad a zahájení mírových rozhovorů, které zahrnou také tak velké téma jako status Jeruzaléma. Něco málo z toho Olmert v Šarm aš- Šajchu vyložil na stůl. Ale více než na dobrý začátek to nestačí," konstatuje deník.

Libanonský Daily Star považuje schůzku a izraelský příslib propuštění několika stovek z vězněných Palestinců za výsměch a nepochopení, oč v konfliktu jde. "Olmert nepochopil přímou příčinnou souvislost mezi pokračující izraelskou okupací arabských území a neklidem, který na nich panuje. Posledních čtyřicet let se nepodařilo Araby přimět k poslušnosti silou. Pokud tento fakt odmítá uznat, má jedinou jistotu, že konflikt bude pokračovat," uvádí deník Daily Star.

Se zajímavým nápadem přichází egyptský deník Middle East Times. Ten píše, že by si Palestinci a Izraelci mohli vzít příklad z Němců a Čechů a při řešení blízkovýchodního konfliktu aplikovat česko-německou deklaraci, která řešila historicky hořké vztahy obou národů. "Stejně jako Němci a Češi musejí být obě strany připraveny ke společnému prohlášení, že minulé křivdy patří minulosti a že se budou orientovat na budoucnost," píše list.

Severní Korea včera oznámila ukončení finanční krize, dostala totiž zpět 25 milionů dolarů blokovaných na účtech v Macau. Svět teď čeká, zda Pchjongjang splní svůj slib a zastaví hlavní jaderný reaktor. Přesvědčit se o tom mají i mezinárodní inspektoři, kteří do Severní Koreje přijíždějí už dnes, poprvé po téměř pěti letech. Tématu se věnuje i jihokorejský list Čosun Ilbo.

Peníze už jsou v severokorejských rukou, poté, co putovaly kolem světa, píše list, který se věnuje hlavně možnému budoucímu vývoji. V této souvislosti cituje jednoho z prezidentových poradců, který uvedl, že už na podzim by ministryně zahraničí Spojených států Condoleezza Riceová mohla přiletět do Pchjongjangu. Případná návštěva Riceové by měla dominový efekt, na oplátku by do Washingtonu odletěl vysoký představitel severokorejského režimu a ke změnám by došlo i v rámci vztahů mezi oběma Korejemi. Je třeba využít ten správný moment, v takovém případě pak bude řešení snadnější a hlavně levnější, cituje slova poradce prezidenta Roh Mu-hjona jihokorejský deník Čoson Ilbo.

Vlastimil Milý, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme